Երբ Հյաստանում նորմալ պայմաններ ստեղծվեն, այդ ժամանակ էլ հնարավոր կլինի գաղափարական պատերազմ նախաձեռնել: Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում հայտարարեց Հայաստանի Դեմոկրատական կուսակցության նախագահ  Արամ Գ. Սարգսյանը՝ պատասխանելով այն հարցին, թե ինչպես է պատկերացնում ստեղծվող Օհանյան-Օսկանյան-Դալլաքյան-Սարգսյան նախընտրական դաշինքի գործունեությունը դրան քաղաքական գործիչ, «Ազգային ինքնորոշում» միավորման ղեկավար Պարույր Հայրիկյանի միանալուց հետո, որը հայտնի է իր խիստ հակառուսական դիրքորոշմամբ:
Սարգսյանի խոսքով՝ իրենց համար առաջնահերթ է ոչ թե հակառուսական կամ հակաեվրոպական կողմնորոշման քննարկումը, այլ երկրում փոփոխությունների հասնելը: «Ոչ մեկն իր հետ այդպիսի խնդիրներ չի բերի: Համակարգային փոփոխությունների հասնելու խնդիր է դրված: Հայաստանում անհրաժեշտ է այնպիսի իրավիճակ ստեղծել, երբ հնարավոր կլինի արդարացի ընտրություններ անցկացնել: Ցավոք, գործող իշխանությունները այսօր դա չեն ապահովում: Այսօր անիմաստ է խոսել, այսպես կոչված, արտաքաղաքական կողմնորոշման մասին: Այսօրվա դրությամբ ակնհայտ է, որ մենք Ռուսաստանի դաշնակիցն ենք: Չէ՞ որ դա չի փոխվելու: Եթե նրանք նույն կարծիքին մնան, որ հնարավոր է միասին լուծել դրված խնդիրը, թող միանան»,- ասաց Արամ Գ. Սարգսյանը:
Հստակեցնող հարցին՝ Հայրիկյանի արտաքաղաքական կողմնորոշումը փոփոխությունների ենթարիկվե՞լ է, Դեմկուսի ղեկավարը պատասխանեց. «Դա պետք է ինքը որոշի: Եթե նա միավորվում է, նշանակում է մեր մոտեցումը կիսում է: Թող նա արեւմտամետ լինի, դրանից ինչ-որ բան կփոխվի՞: Իրականությունն այն է, որ մենք Ռուսաստանի հետ պայմանագրային լուրջ հիմքեր ունենք, դա այդպես էլ կշարունակվի»:
Հիշեցնենք, որ խորհրդային նախկին այլախոհ Պարույր Հայրիկյանի «Ազգային ինքնորոշում» միավորումը, որը հայտնի է իր հակառուսական հայտարարություններով, հայտարարել է ԱԳ նախկին նախարար Վարդան Օսկանյանի, նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի նախկին տեղակալ, ԱԺ-ում նախագահի նախկին ներկայացուցիչ Վիկտոր Դալլաքյանի, Դեմոկրատական կուսակցության նախագահ Արամ Գ. Սարգսյանի եւ պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանի ստեղծած նախընտրական դաշինքին միանալու մասին:

Когда в Армении будут созданы нормальные условия, тогда и можно будет приступить к идеологической борьбе. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявил председатель Демократической партии Армении Арам Саркисян, отвечая на вопрос как он представляет себе деятельность создаваемого предвыборного блока Оганян – Даллакян – Осканян – Саркисян после присоединения к нему политического деятеля, главы  объединения «Национальное самоопределение» Паруйра Айрикяна, известного своей жесткой антироссийской позицией.
По словам Саркисяна, приоритетным для них является не обсуждение  антироссийской или антиевропейской ориентации, а достижение изменений в стране. «Никто с собой не приведет таких проблем. Поставлена задача – добиться системных преобразований. В Армении необходимо создать ситуацию, когда можно провести справедливые выборы. К сожалению, нынешние власти сегодня не обеспечивают это. Сегодня бессмысленно говорить о так называемой  внешнеполитической  ориентации. На сегодняшний день очевидно, что мы союзники с Россией. Это же не изменится? Если они будут придерживаться того же мнения, что можно совместно выполнить поставленную перед нами задачу, пусть присоединяются», - сказал  Арам Саркисян.
На уточняющий вопрос о том, подверглась ли изменениям внешнеполитическая ориентация Айрикяна, глава Демпартии Армении ответил: «Это он должен решить. Если он присоединился, значит, он разделяет наш подход. Пусть он будет прозападным, что-то изменится от этого? Реальность заключается в том, что у нас серьезные договорные основы с Россией, это так и продолжится».
Напомним, что объединение «Национальное самоопределение» известного своими антироссийскими заявлениями бывшего советского диссидента Паруйра Айрикяна заявило о присоединении к предвыборному блоку, создаваемому  бывшим министром иностранных дел Варданом Осканяном, бывшим  заместителем главы Администрации президента, экс-представителем  главы государства в Национальном Собрании Виктором Даллакяном, председателем Демократической партии Армении Арамом Саркисяном и экс-министром обороны Сейраном Оганяном.