Հայաստանի ԱԳ նախարարությունը պարզում է Կոլումբիայում ազատված Արսեն Ոսկանյանի քաղաքացիությունը: Այս մասին NEWS.am-ին ասաց ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Տիգրան Բալայանը:
Columbia vanguardia-ը հայտնում է, որ հունվարի 21-ին Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն հաստատել է, որ ազատվել է Ազգային ազատագրության բանակի կոլումբիական պարտիզանական Resistencia Cimarrón խմբավորման կողմից գերեվարված Արսեն Ոսկանյանը:
Տեղական իշխանությունները ենթադրում են, որ տղամարդն առեւանգվել է Կոլումբիայի Չոկո գավառում ոսկեգույն գորտերի որսի ժամանակ՝ դրանք երկրից ապօրինի արտահանելու նպատակով:
Նախնական տեղեկությունների համաձայն՝ Ոսկանյանը ծագումով Հայաստանից է, սակայն Կոլումբիա է մեկնել ռուսական անձնագրով:
Դեղին գորտը մահացու թույն է արտադրում, որը եվրոպական լաբորատորիաներում օգտագործում են ցավազրկողներ պատրաստելու համար: Գորտի արժեքը սեւ շուկայում 1500 եվրոյի է հասնում:

YEREVAN. – The Ministry of Foreign Affairs (MFA) of Armenia is determining the citizenship of Arsen Voskanyan, who was released from captivity in Colombia, MFA Spokesperson Tigran Balayan told Armenian News-NEWS.am.
On January 21, the International Committee of the Red Cross confirmed the release of Voskanyan, who was captured by the Resistencia Cimarrón unit of the Colombian guerrilla group the ELN (Ejército de Liberación Nacional; i.e. National Liberation Army), reported Vanguardia.com.
Local authorities believe that he was kidnapped while hunting for  golden poison frogs, to smuggle them out of the country.
According to preliminary information, Voskanyan is originally from Armenia, but he had entered Colombia with a Russian passport.
These frogs produce a deadly poison which European laboratories use in the preparation of painkillers.