Տեղատարափ անձրեւները Ֆրանսիական Պոլոնեզիայի 2 կղզիներում՝ Թաիթիում եւ Մոորեայում ջրհեղեղներ են առաջացրել: Հունվարի 23-ից կառավարությունն այնտեղ բնական աղետի ռեժիմ է հաստատել, փոխանցում է RFI-ն:
Թաիթիի մայրաքաղաք Պապեետեում հարյուրավոր տներ են փլուզվել, վնասվել են կամուրջներ եւ ճանապարհներ: Այնտեղ հորդ անձրեւներ են տեղացել ամբողջ հանգստյան օրերին: Ավելի քան 6 հզար տներ առանց էլեկտրականության եւ ջրի են մնացել: Աղետի հետեւանքով Թաիթիի մի բնակիչ լրջորեն տուժել է, զոհեր չկան:
Փարիզում Ֆրանսիայի մերձծովային տարածքների նախարարության Ֆրանսիական Պոլոնեզիայի պատվիրակը հայտարարել է միջոցներ հավաքելու եւ տուժողներին օգնելու համար նվիրատվություններ կատարելու մասին:

Сильные дожди вызвали наводнение на двух островах Французской Полинезии — Таити и Моореа. С понедельника, 23 января, правительство ввело там режим природной катастрофы, передает RFI
В столице Таити Папеэте разрушены сотни домов, повреждены мосты и дороги. Проливные дожди там шли в течение всех выходных. Более 6 тысяч домов остались без электричества и воды, закрыты школы. В результате стихии сильно пострадал один житель Таити, погибших нет.
В Париже делегат от Французской Полинезии министерства заморских территорий Франции объявила о сборе средств и пожертвований в помощь пострадавшим.