Հունվարի 23-ին Ստրասբուրգում մեկնարկած ԵԽԽՎ հունվարյան նստաշրջանի լիագումար նիստում՝ ԵԽԽՎ Բյուրոյի եւ Մշտական հանձնաժողովի ընթացիկ զեկույցի ձեւաչափում,  ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ,  ԵԽԽՎ-ում հայկական պատվիրակության ղեկավար Հերմինե Նաղդալյանը, եւս մեկ անգամ օգտագործելով առիթը, անդրադարձել է Հայաստանում Սահմանադրական բարեփոխումների հանրաքվեին հաջորդած գործընթացներին եւ գալիք խորհրդարանական ընտրություններին:
Իր ելույթում ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը եվրոպացի գործընկերներին ներկայացրել է Սահմանադրական բարեփոխումների ողջ էությունը՝ համարելով դրանք բովանդակային նախադրյալներով կենսական՝ կերտելու համար առավել կայուն եւ ժողովրդավարական համակարգ եւ կատարելագործելու սահմանադրական մեխանիզմները, որոնք ապահովում են համապատասխան ուժերի հավասարակշռությունը եւ օրենքի գերակայությունը:
Հերմինե Նաղդալյանն իր խոսքում ընդգծել է, որ Սահմանադրական բարեփոխումների գործընթացը արժանացել է Վենետիկի հանձնաժողովի հավանությանը եւ նրա գրեթե բոլոր առաջարկությունները ընդունվել են Հայաստանի իշխանությունների կողմից:
Նաղդալյանը տեղեկացրել է, որ Հանրաքվեից հետո հայաստանյան իշխանությունները ձեռնարկել են իրավական համակարգի փոփոխման եւ նոր իրողություններին համապատասխանեցման լայնածավալ գործընթաց: Ընդունվել են նոր սահմանադրական օրենքներ, բազմաթիվ օրենքներում եւ  իրավական ակտերում կատարվել համապատասխան փոփոխություններ, այդ թվում՝ Մարդու իրավունքների պաշտպանի, Տեղական ինքնակառավարման եւ խորհրդարանի Կանոնակարգ օրենքներում: Իր խոսքում տիկին Նաղդալյանը շեշտել է, որ օրենսդրական փոփոխությունների մի խոշոր փաթեթ նախատեսվում է նաեւ 2017-ի համար՝  կրկին Վենետիկի հանձնաժողովի եւ այլ միջազգային շահագրգիռ կողմերի հետ սերտ համագործակցությամբ:
Հայաստանի ամենաքննարկված փաստաթղթի՝ Ընտրական օրենսգրքի մշակման գործընթացը ՀՀ ԱԺ փոխնախագահի հավաստմամբ՝ ընթացել է քաղաքական բոլոր շահագրգիռ կողմերի հետ սերտ համագործակցության ոգով, համագործակցության, հիրավի, բացառիկ ձեւաչափով՝ իշխանության, ընդդիմության եւ քաղաքացիական հասարակության սեկտորի հավասար մասնակցությամբ:
«Նոր Ընտրական օրենսգիրքը լիարժեք հուսալի հիմք է ստեղծում  առաջիկա խորհրդարանական ընտրությունների համար»,- իր խոսքում ընդգծել է Հերմինե Նաղդալյանը՝ հավաստիացնելով, որ ազատ եւ արդար ընտրությունների անցկացումը երկրի իշխանությունների գերխնդիրն է, եւ դրանց լեգիտիմությունն ու պատշաճ ընթացքը շատ ավելի կարեւոր են, քան արդյունքները:
«Մեր պարտականությունն է անցկացնել ժողովրդավարական եւ թափանցիկ ընտրություններ՝ հիմնականում հիմնված մրցակցային գաղափարների եւ ծրագրերի վրա: Հայաստանի ժողովուրդը ընտրել է ժողովրդավարության ուղին, եւ որեւէ արտաքին խոչընդոտ չի  կարող մեզ շեղել այդ ուղուց»,-  իր ելույթում նշել է տիկին Նաղդալյանը:
Այս համատեքստում ՀՀ ԱԺ փոխխոսնակը եվրոպացի պատգամավորներին հիշեցրել է անցյալ տարի ապրիլին Լեռնային Ղարաբաղի շփման գծի ողջ երկայնքով  Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ագրեսիայի , ինչպես նաեւ Հայաստանի հետ սահմանին տեղի ունեցած վերջին ռազմական ոտնձգության մասին, որը դատապարտվեց միջազգային հանրության կողմից՝ եւ չնայած դրան Հայաստանը չի հեռացել իր ժողովրդավարական ուղուց եւ հավատարիմ է մնացել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը:
«Նման գործողությունները, որոնք խաթարում են Հայաստանի, Ղարաբաղի եւ տարածաշրջանի անվտանգությունն ընդհանրապես, չեն սասանում մեր վճռականությունը՝ իրականացնելու  լայնամասշտաբ  բարեփոխումներ՝  դատական, մարդու իրավունքների եւ այլ կարեւոր բանագավառներում՝ բոլորը համահունչ մեր միջազգային պարտավորություններին»,- եզրափակել է իր ելույթը ՀՀ ԱԺ փոխնախագահն՝ ընդգծելով, որ Հայաստանի նվիրվածությունը մարդու իրավունքներին, ժողովրդավարությանը եւ օրենքի գերակայությանը երբեք պայմանավորված չէ որեւէ արտաքին գործոնով, լինի դա աշխարհաքաղաքական, տնտեսական կամ այլ:

During the plenary winter session of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) launched in Strasbourg on Monday, head of the Armenian Delegation to the PACE, Hermine Naghdalyan, who is also the Deputy Speaker of the National Assembly of Armenia, referred to the processes following the Constitutional reforms in Armenian and the upcoming parliamentary elections.
In her speech, the Deputy Speaker briefed her European partners on the entire essence of the Constitutional reforms, considering them vital in terms establishing a more stable and democratic system in the country and improving the constitutional mechanisms, which ensure the balance and rule of law of relevant forces.
She also stressed that the process of the Constitutional reforms was approved by the Venice Commission, almost all of its recommendations being accepted by the Armenian authorities.
Apart from this, Naghdalyan noted that after the referendum the Armenian authorities have launched a large-scale process of reforms in the legal system and adjustment to new realities: new constitutional laws have been adopted, relevant amendments have been made to different laws and legal acts, including the Laws “On Human rights defender”, “On local self-governance” and the parliament’s Charter.
Moreover, Naghdalyan said a large package of legislative amendment is also planned to be made in 2017, again in cooperation with the Venice Commission and other international parties concerned.
In the Deputy Speaker’s words, the process of drawing up the Electoral Code took place in the spirit of close cooperation with all the political parties concerned and with the equal involvement of the government, opposition and civil society sectors.
“The new Electoral Code establishes a fully-fledged reliable basis for the upcoming parliamentary elections,” Naghdalyan stressed, assuring that holding free and fair elections is the key task of the authorities, their legitimacy and proper process being more important than the results.
“Our obligation is to hold democratic and transparent elections, primarily based on competitive ideas and programs.  The Armenian people have chosen the path of democracy, and no foreign obstacle can draw us off that path,” she noted.
In this context, Naghdalyan recalled the aggression unleashed by the Azerbaijani side all along the Nagorno-Karabakh contact line last April, as well as the recent military encroachment on the border with Armenia, which was condemned by the international community. Despite this Armenia has not abandoned the path of democracy, remaining faithful to the peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict, she added.
“Such actions, which jeopardize the security of Armenia, Karabakh and the region, do not disturb our decisiveness to carry out large-scale reforms in judicial, human rights and other important spheres in line with our international obligations,” the Deputy Speaker concluded, stressing that Armenia’s devotion to the human rights, democracy and rule of law have never depended on any external factor regardless of their being geopolitical, economic, etc.