Ես միեւնույն է չեմ հավատում, որ «Մանչեսթեր Յունայթեդը» կհայտնվի ԱՊԼ լավագույն քառյակում, իսկ «Չելսին» արժանիորեն է առաջին տեղում: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակից Վերա Մարտիրոսյանի հետ զրույցում նշել է www.sportfakt.ru կայքի գլխավոր խմբագիր, անգլիական ֆուտբոլի մասնագետ, Արթուր Պետրոսյանը, ով համագործակցում է հանրահայտ ՝ The Guardian պարբերականի հետ:
Սեպտեմբերի վերջին՝ հարցազրույցի ժամանակ ասացիր, որ «Սիթին» է գլխավոր ֆավորիտը չեմպիոնական մրցավազքում, իսկ «Չելսիին»  չէիր Հավատում: Ի՞նչ փոխվեց:
Չեմպիոնական մրցավազքը դեռ շատ հեռու է հանգուցալուծումից, թիմերին դեռ 15-ը պետք է խաղան, իսկ դա հավանական 45 միավորներ են: Եվ, եթե նայենք միայն այդ երկու թիմերին, ապա նրանց միջեւ տարբերությունը 9 միավոր է: Դա այդքան էլ մեծ տարբերություն չէ այսպիսի երկար տարածության ֆոնին: Ինչ վերաբերում է «Սիթիին», ապա աշնանային անկումը, որն եղավ թիմի մոտ, անսպասելի էր  բոլորի համար: Երկու բառով դրա պատճառները չես բացահայտի: Այստեղ է եւ անգլիական ֆուտբոլի յուրահատկությունը, որին Պեպ Գվարդիոլան իր իսկ խոստովանությամբ, անպատրաստ գտնվեց, եւ մտածողությունը: Մրցաշրջանի մեկնարկային 10 խաղերի  հաղթարշավից հետո, նույնիսկ պրոֆեսիոնալի մոտ չստացվեց խուսափել զգոնության կորստից, եւ մարզչի կույր հավատը Կլաուդիո Բրավոյի նկատմամբ, ով արդյունավետ սխալների քանակով հավասարը չունի ԱՊԼ-ում: Այնուամենայնիվ, «Սիթին» շարունակում է իր տիրապետության տակ ունենալ  լավագույն կատարողներին (որոնց միացավ Գաբրիել Խեսուսը, ով միանգամից հիմնական կազմից դուրս թողեց Սերխիո Ագուերոյին) եւ թիմն առաջադիմում է, ինչը հստակ երեւում էր եւ «Տոտենհեմի» դեմ խաղում, եւ գավաթային «Քրիսթալ Փելեսի», եւ առաջնության «Վեսթ Հեմի» դեմ խաղերում:
«Չելսին» միանգամայն արժանիորեն է գլխավորում աղյուսակը, բայց  նույնիսկ ինքը` Կոնտեն, խոստովանեց, որ նա հաջողակ գտնվեց տակտիկայի հարցում: Փորձեց մեկը, երկրորդը, երրորդը` ոչինչ չստացվեց: Սկսեց խաղալ 3-4-3 եւ հանկարծ ամեն ինչ սահուն ընթացավ: Իրադրությունը «Չելսիի» հետ ինչ-որ տեղ հիշեցնում է անցյալ տարվա «Լեսթերին»` բոլոր 11 խաղացողները սկսեցին խաղալ իրենց լավագույն ֆուտբոլը եւ այն, ինչը ոչ միշտ էր թվում տրամաբանական, դարձավ իրականություն: Օրինակ, ինչպե՜ս հուսալի խաղաց պաշտպանների եռյակը, որոնցից յուրաքանչյուրին դժվար կլինի անվանել մեծագույն: Ինչպե՜ս Վիկտոր Մոզեսը, ով ինչպես բոլորին թվում էր, արդեն ավարտել է լուրջ ֆուտբոլը` դարձավ անփոխարինելի աջ թեւում: Ինչպե՜ս Մարկոս Ալոնսոն իր համար նոր դերում հանկարծ դարձավ գուցե ամենաօգտակար խաղացողը ԱՊԼ-ում իր օգտակար գործողության գործակցով: Կուրտուան, Դիեգո Լոպեսը եւ Ազարն անցկացնում են փայլուն մրցաշրջան, իսկ դե, Նգոլոն Կանտեի խաղով չհիանալը շատ դժվար է: Նույնիսկ, երբ նա խաղում է քո սիրած թիմի դեմ…
Եթե այժմ  կանխատեսում անես, ո՞վ կլինի ըստ քեզ քառյակում:
Այլեւս չեմ անի կանխատեսում: Կասեմ միայն, որ այնտեղ կհայտնվեն 4-ը` այս պահի թոփ 5-ից: «Մանչեսթեր Յունայթեդին» նախկինի պես չեմ հավատում: Թիմի մոտ առաջընթաց չի նկատվում: Տեղ-տեղ նա ձգում է իր աստղերի անհատական վարպետության շնորհիվ, տեղ-տեղ՝ մրցակցի թուլության հաշվին, բայց համակարգված պատկերի տպավորություն չի թողնում: Ի դեպ, Մխիթարյանի խաղն այն քիչ լուսավոր կետերից է այս մրցաշրջանում «Մանչեսթեր Յունայթեդի» մոտ:
Իսկ  «Լիվերպուլի»  անհաջող ելույթների մասին ի՞նչ կասես:
Հունվարյան 9 խաղերը աղետ դարձան այս թիմի համար: Հաշվի առնելով, որ «Լիվերպուլից» սկզբում դուրս մնաց մեկ առաջատարը (Կոուտինյոն), մեկնեց Աֆրիկա մյուսը (Մանեն), ոչ պակաս խնդիրներ ունեին Լալանան եւ Հենդերսոնը: Նրանց հավասարազոր փոխարինողներ չկան, պահեստայիններին նստած են անփորձ երիտասարդները. այստեղից էլ արդյունքը` միայն մեկ հաղթանակ («Փլիմութի» նկատմամբ չորորդ դիվիզիոնի): Բայց փետրվարին «Լիվերպուլն» ունի ընդամենը 3 խաղ, ամբողջ թիմն արդեն հավաքված է, վնասվածքները վերականգնվել են, Կլոպը կունենա բավականին ժամանակ, որպեսզի վերալիցքավորի խաղացողների «մարտկոցները» եւ հարվածային մթնոլորտում անցկացնի մրցաշրջանի վերջին հատվածը: «Չելսիի» հետ խաղը ցույց տվեց, որ հոգեբանական վիճակի առումով ամեն ինչ կարգին է, իսկ ֆիզիկական պատրաստվածությունը 10-14 օրերի ընթացքում պետք է վերադառնա աշնանային մակարդակին:

Я до сих пор не верю, что «Манчестер Юнайтед»  будет в лучшех четверке АПЛ. А «Челси»  заслуженно находится на первом месте. Об этом в беседе с корреспондентом  Новости Армении – NEWS.am Верoй Мартиросян рассказал шеф-редактор спортивного сайта www.sportfakt.ru Артур Петросьян, который сотрудничает с англиским изданием  The Guardian.
В конце сентября в интервью ты говорил, что «Манчестер Сити» - главный фаворит чемпионской гонки в Англии, а «Челси» не оставлял особых шансов. Что произошло?
Во-первых, чемпионская гонка еще далека от развязки – командам играть еще 15 туров, а это потенциально 45 очков. И, если смотреть только на эти две команды, то между ними сейчас десять очков. Это не такая уж и большая разница на такой длинной дистанции.
Что касается «Манчестер Сити», то тот осенний спад, который случился у команды, стал неожиданным для всех. В двух словах его причины не раскроешь. Тут и специфичность английского футбола, к которому Пеп Гвардиола, по собственному признанию, оказался не готов. И психология – после 10-матчевой победной серии на старте сезона даже у профессионалов не получилось избежать расслабленности. И слепая вера тренера в Клаудио Браво, который по количеству результативных ошибок не знает в АПЛ себе равных. Тем не менее, «Ман Сити» по-прежнему обладает лучшим подбором исполнителей (к которым теперь добавился и Габриэль Жезус, сразу же вытеснивший из основы Серхио Агуэро!), и команда прогрессирует, что было отчетливо видно и в матче с «Тоттенхэмом», и в матчах против «Кристал Пэласа» на Кубок и «Вест Хэма» в чемпионате.
«Челси» наверху абсолютно заслуженно, но не забывай, что даже сам Конте косвенно признал, что ему повезло с выбором нужной тактики. Попробовал одну, вторую, третью – ничего не получалось. Стал играть 3-4-3, как все вдруг пошло как по маслу. В чем-то ситуация с «Челси» напоминает прошлогоднюю с «Лестером» - каждый из 11 игроков стал играть в свой лучший футбол и то, что не всегда казалось логичным, стало реальностью. Ну, например, как надежно заиграло трио защитников, каждого из которых вряд ли можно назвать великим. Как Виктор Мойзес, который, как всем казалось, уже закончил с серьезным футболом, стал незаменимым на правой бровке. Как Маркос Алонсо в новой для себя роли вдруг стал чуть ли не самым полезным игроком АПЛ по КПД. Куртуа, Диего Лопес и Азар проводят отличный сезон, ну а игрой Нголо Канте не восхищаться очень трудно. Даже когда он играет против твоей любимой команды…
Если теперь делать прогноз, кто, по-твоему, будет в четверке?
А вот не буду больше давать прогнозов! Скажу только, что в ней окажутся четыре из топ-5 на данный момент. В «Манчестер Юнайтед» по-прежнему не верю, у команды не видно прогресса. Где-то она вытягивает за счет индивидуального мастерства своих звезд, где-то за счет слабости соперника, но целостной картины «МЮ» не производит. К слову, игра Мхитаряна одно из немногих светлых пятен у «Юнайтед» в этом сезоне.
А что с «Ливерпулем» случилось?
Девять матчей в январе стали катастрофой. Учитывая то, что у «Ливерпуля» сначала выбыл из-за травмы один ведущий игрок (Коутинью), уехал в Африку другой (Мане), испытывали проблемы не менее значимые Лаллана с Хендерсоном. Равноценной замены никому из них нет – на скамейке необстрелянная молодежь. Отсюда и результат – всего одна победа (над «Плимутом» из четвертого дивизиона). Но в феврале у «Ливерпуля» всего три игры, вся команда уже в сборе, травмированные восстановились – у Клоппа будет достаточно времени, чтобы перезарядить игрокам батарейки и провести ударный заключительный отрезок. Матч с «Челси» показал, что с моральным состоянием в коллективе все в порядке, а физические кондиции за 10-14 дней должны вернуться на осенний уровень.