Ադրբեջանի գործողությունները մարտահրավեր են առաջին հերթին Իսրայելին։ Այս մասին NEWS.am–ի հետ զրույցում ասել է ԼՂՀ նախագահի մամուլի խոսնակ Դավիթ Բաբայանը՝ մեկնաբանելով Բելառուսի Գերագույն դատարանի որոշումը, որը հաստատում է բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինին Ադրբեջան արտահանձնելու մասին վճիռը։
«Ցավոք, երկիրը, որը վերապրել է նացիզմի սարսափները, ինքն է մտել նացիստական պետությունների շարքը։ Բելառուսի Գերագույն դատարանի որոշումն ավել շատ նման է ավտորիտար թյուրքական երկրի մեջլիսի որոշմանը, եւ այն լուրջ վնաս է հասցրել երկրի հեղինակությունը։ Կարծում ենք, որ պակաս դեր չի խաղացել Լուկաշենկոյին Հեյդար Ալիեւի անվան շքանշան հանձնելու փաստը, որը Լուկաշենկոն խոստացել էր վաստակել եւ պահում է խոստումը։ Ընդհանուր առմամբ, Բելառուսի Գերագույն դատարանի վճիռը գնահատում ենք սկանդալային, հակասական»,– ասել է Դավիթ Բաբայանը՝ հավելելով, որ վստահ է, որ բելառուս ժողովուրդը չի պաշտպանի այդ որոշումը։
Անդրադառնալով հարցին, թե կարող է արդյոք Լապշինի գործը նախադեպ դառնալ այլ երկրների քաղաքացիների տեղաշարժի սահմանափակման համար, Դավիթ Բաբայանն ասաց, որ տեսականորեն կարող է նման բան պատահել։ «Սակայն ես վստահ եմ, որ հակառակ արդյունքը կստացվի, քան այն, ինչ ակնկալում էր Բաքուն»,– նշեց Բաբայանը։
ԼՂՀ նախագահի մամուլի խոսնակը նաեւ անդրադարձավ Թել Ավիվի արձագանքին։ «Կատարվածի ֆոնին Իսրայելը պետք է կասեցնի Ադրբեջանի հետ համագործակցությունը։ Արդեն երեւում է, որ Ադրբեջանը «վճարել» է Իսրայելին սպառազինություններ մատակարարելու համար։ Քանի որ ոչ մեկի համար գաղտնիք չէ, որ Ալեքսանդր Լապշինի կյանքը լուրջ վտանգի տակ է լինելու ադրբեջանական բանտում։ Ադրբեջանի գործողություններն առաջին հերթին մարտահրավեր են Իսրայելին»,– ընդգծեց Դավիթ Բաբայանը։
Նա հատկապես շեշտեց, որ դատական կեղծիքը հնարավոր է դարձել Ադրբեջանի կողմից Ինտերպոլը իր ստոր նպատակների համար օգտագործելու շնորհիվ։ «Փաստացի, Ինտերպոլի գծով հետախուզվում է անմեղ մարդ, գործընթացն ընթանում է մարդու իրավունքների եւ միջազգային հումանիտար իրավունքի կոպտագույն խախտումներով։ Չի կարելի թույլ տալ, որ Ինտերպոլը վերածվի Ինտերգեստապոյի»,– ասաց Բաբայանը։

STEPANAKERT. – The actions of Azerbaijan that has been persistently pressing Alexander Lapshin’s extradition from Belarus, is a first of all challenge to Israel, spokesperson for Karabakh president Davit Babayan said.
“Unfortunately, the country that has experienced the horrors of Nazism was enrolled in the ranks of the Nazi states. The Supreme Court of Belarus is more like the decision of a majlis of authoritarian Turkic states, and it causes serious damage to the credibility of the country. It seems that a medal after Heydar Aliyev  handed over to Lukashenko played an important role, and he promised to pay back and fulfilled his promise. In general, we deem the decision of Belarus court as scandalous, disgraceful, illegal,” Babayan said.
He is confident that the people of Belarus do not support such a decision.
Asked whether the Lapshin case can be a precedent for restrictions on the freedom of movement of other citizens, the press secretary of the NKR President noted that in theory it can happen.
“But I am sure that the effect will be opposite to what Baku is expecting,” he added.
He also touched on the possible response of Tel Aviv.
“In the context of what is happening, Israel should suspend cooperation with Azerbaijan. They can already see how Baku “repaid” the supply of armaments to Israel. After all, it is no secret that the life of Alexander Lapshin will be under a serious threat in the Azerbaijani prison. Azerbaijan's actions are first of all a challenge to Israel,” Babayan added.
In fact, Interpol was looking for an innocent man, the process is carried out with gross violations of international law and international humanitarian law, Karabakh official added.
The Supreme Court of Belarus upheld the decision of the Prosecutor's Office for the extradition of Alexander Lapshin in Azerbaijan.