ԵՏՄ-ին Հայաստանի մասնակցության արդյունքը կարող էր ավելի լավը լինել։ Այս մասին հայտնել է Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը DW հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում։
Նրա խոսքով, Հայաստանի նման փոքր, բայց բավականին բաց տնտեսությամբ երկրների վրա ազդում են նաեւ արտաքին տարատեսակ տնտեսական բացասական միտումներ։ «Այնպես, ինչպես ազդում են ԵՄ շատ ուրիշ երկրների վրա։ Ոչ հեշտ տնտեսական կոնյուկտուրայի պայմաններում, մեր միավորումը, պետք է նրան պատշաճը մատուցել, մեզ հնարավորություն է տվել մուտք գործել բավականին մեծ շուկա։ Այն ինչ արտադրվում է Հայաստանում, զրոյական մաքսատուրքով ու առանց որեւէ վարչական խոչընդոտների գնում է այդ հսկայական սպառողական շուկա։ Իսկ դա կարեւոր է։ Իսկ (աճի-խմբ․) միտում կա ՝ ասենք վերջին տարում՝ այսինքն 2016-ին, Հայաստանի արտահանումը ավելացել է 50 տոկոսով։ Դուք հասկանում եք, թե ինչ թվերի մասին է խոսքը»։
Այն դիտարկմանը, որ այդ թվերը ճգնաժամից հետո վերականգնողական աճն են արտացոլում ու որ ցուցանիշները հասել են 2013- ի մակարդակին՝ Նալբանդյանը նշեց, որ կան երկրներ, որոնք գլոբալ խնդիրների, ընդհանուր համաշխարհային կոնյուկտուրայի պատճառով ճգնաժամ են ապրում։ «Եվ այդ ճգնաժամը շարունակվում է ու շարունակվում։ Իսկ մեզ մոտ այնուամենայնիվ կա՛ դրական միտում»։
Պատասխանելով այն հարցին, որ ի տարբերություն ԵՏՄ մյուս անդամ երկրների,  որոնք ծայրաստիճան քննադատաբար են արտահայտվում՝ միայն Հայաստանն է առայսօր առավելություններ տեսնում՝ Նալբանդյանը նկատեց, որ համամիտ չէ, թե միայն Հայաստանն է դրական տրամադրված։ «Քննադատությունը միշտ էլ լավ է։ Եթե այն ուղղված է պայմանները բարելավելուն, հեռանկարները տեսնելուն, եւ բնականաբար այդ առումով քննադատությունը պետք է դիտարկել որպես դրական երեւույթ։ Եվ ոչ թե գլխին մոխիր լցնել ու ասել, թե ամեն ինչ ինչքան վատ է», ամփոփել է նա։

The result of Armenia’s participation in the EAEU might be much better.
In his words, all kinds of negative external economic trends also impact countries like Armenia, which has small but sufficiently open economy. “The way they do on many other EU countries. In the conditions of not easy economic conjuncture, our accession [to the EAEU]—one has to give it credit—gave us an opportunity to have access to quite a large market. What is manufactured in Armenia goes to that enormous consumer market at a zero customs duty and without any administrative obstacles, which is important.  There is also a [growth] trend: For the last year, that is in 2016, Armenia’s export grew by 50 percent. You can understand what figures we are talking about.”
To the observation that these figures reflect the post-crisis recovery growth and that the indexes reached the level of year 2013, Nalbandian noted that there are countries which suffer crisis as a result of global problems and global economic conjuncture. “And this crisis continues. But, nevertheless, we have positive trends.”
Responding to the question that unlike other EAEU member-states, which are very critical about the Union, only Armenia still sees privileges in it, Nalbandian said he doesn’t think only Armenian is positively disposed. “Criticism is always good if it is aimed at improving the conditions and looking at prospects. From this perspective, it is apparently important to consider criticism as a very positive point instead of pouring ashes on ones’ heads and saying how bad everything is,” he concluded.