ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների աշխատանքի ներկայիս ձեւաչափին այլընտրանքներ գոյություն չունեն: Այս մասին փետրվարի 22-ին Մոսկվայում կայացած ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը:
«Եթե մենք իսկապես հավատարիմ ենք համընդհանուր ընդունելի որոշումների որոնման անհրաժեշտության վերաբերյալ սկզբունքային համաձայնություններին, ապա, իմ խորը համոզմամբ, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների աշխատանքի ներկայիս ձեւաչափին այլընտրանքներ գոյություն չունեն: Սրա օգտին են քանիցս արտահայտվել Ադրբեջանի եւ Հայաստանի նախագահները այն փաստաթղթերում, որոնց տակ դրված են նրանց ստորագրությունները, կամ որոնք նրանք համատեղ են ընդունել»,- հիշեցրել է նախարարը:
Լավրովի գնահատմամբ՝ համանախագահներն անգործության չեն մատնված, այդ թվում՝ պարբերաբար հայտարարություններով են հանդես գալիս: Նախարարը հիշեցրել է, որ Մյունխենում տեղի ունեցած համաժողովի շրջանակներում փաստաթուղթ է ընդունվել, որում հստակ ընդգծվել է այս կամ այն իրավիճակի՝ ներառյալ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման համար ուժի կիրառման անթույլատրելիությունը, ռազմական հռետորաբանության անթույլատրելիությունը եւ Վիեննայում ու Սանկտ Պետերբուրգում ձեռք բերված համաձայնությունների ամբողջական կատարման անհրաժեշտությունը: «Նրանք ոչ երկիմաստ են ասում այս ձեւաչափում եւ այն սկզբունքների հիման վրա աշխատելու անհրաժեշտության մասին, որոնք համանախագահների առաջկցությամբ կողմերը համաձայնեցրել են»,- նշել է նախարարը:

There is no alternative to the current work format of the OSCE Minsk Group Co-Chairs.
Russian FM Sergey Lavrov said the aforementioned at a joint press-conference with his Armenian counterpart Edward Nalbandian on Wednesday.
“If we are indeed committed to the principled agreement on the need to look for generally acceptable decision, I strongly believe that there is no alternative to the current work format of the OSCE Minsk Group Co-Chairs. The Azerbaijani and Armenian leadership have repeatedly mentioned this in the documents which bear their signatures or those which they have jointly signed,” Lavrov noted.
According to him, the Co-Chairs are not inactive and periodically make statements. The Russian FM also recalled that on the sidelines of the conference held in Munich a document was adopted, which precisely highlighted the unacceptability of the use of force for the normalization of certain situations, including the Karabakh conflict, unacceptability of military rhetoric and need for the full implementation of the agreements reached in Vienna and Saint Petersburg. “They explicitly talk about the need to work in this format and within the framework of principles, which the sides agreed on with the support of the Co-Chairs,” Lavrov added.