Հայրենի հողի պաշտպանությունը բանակում ու նավատորմում միշտ էլ սրբազան պարտականությունէ համարվել։ Իսկ նրանք, ովքեր իրենց նվիրել են ծառայությանը, ում համար հայրենիքի ինքնիշխանության ապահովումն ու պաշտպանությունը դարձել են կյանքի իմաստ, միշտ էլ հատուկ հարգանք են վայելել թե Ռուսաստանում, թե Հայաստանում։ Այս մասին փետրվարի 22-ին հայտնել է պաշտպանության նախարար ՎԻգեն Սարգսյանը՝ ելույթ ունենալով Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպանատանը կազմակերպված հանդիսավոր ընդունելության ժամանակ՝ Հայրենիքի պաշտպանի օրվա նախօրեին։
Անդրադառնալով գալիք տոնին, նա նշել է, որ Հայաստանում այս օրը պետական տոն չէ, Ազգային բանակի օրը նշվում է հունվարի 28-ին: Այնուամենայնիվ, Հայաստանի բնակիչները ավանդաբար նշում են նաեւ փետրվարի 23-ը, շնորհավորում են տղամարդկանց եւ ծաղիկներ դնում ռազմական հուշակոթողներին: Խոսելով ռուս- հայկական ռազմական համագործակցության մասին՝ Սարգսյանը նշել է «Հայաստանի տարածքում է գտնվում ռուսական ռազմակայանը, որի անձնակազմը բազմիցս ապացուցել է իր բարեխիղճ վերաբերմունքը իր առջեւ դրված խնդիրների կատարմանը ու բարձր մարտունակությունը։ Մենք զորքերի համատեղ կիրառման օպերատիվ պլանավորում ենք իրականացնում՝ հանուն  ընդհանուր անվտանգության ապահովման, իսկ ռուսական ռազմական բազայի ՀՕՊ ու ավիացիայի ստորաբաժանումները՝ Հայաստանի ԶՈՒ հետ համատեղ հաջողության իրականացնում են մարտական հերթապահություն, լուծելով մեր օդային սահմանների անվտանգության ապահովման կարեւորագույն խնդիրներից մեկը։ Վստահ եմ, որ անվտանգության ապահովման ոլորտում մեր սերտ համագործակցությունն այսուհետ էլ ամուր ու արդյունավետ կլինի»։ Վիգեն Սարգսյանը նաեւ շնորհավորել է ռուս սահմանապահներին, որոնք ծառայություն են իրականացնում հայ- թուրքական սահմանին։

Защита родной земли, служба в армии и на флоте всегда считались святой обязанностью. А те, кто посвятил себя ратной службе, для кого обеспечение суверенитета и защита родины стали смыслом жизни, всегда пользовались особым уважением народа как в России, так и в Армении. Об этом заявил 22 февраля министр обороны Виген Саркисян, выступая на торжественном приеме в посольстве Российской Федерации в Республике Армения накануне Дня Защитника Отечества.
Касаясь самого наступающего праздника, он отметил, что, правда, этот день не является государственным праздником в Республике Армения, но он живет в памяти и в сердцах военнослужащих старшего возраста и отражает неразрывную связь поколений и преемственность боевых традиций. Говоря о российско-армянском военном сотрудничестве, Саркисян отметил: «На территории Армении находится российская военная база, личный состав которой неоднократно подтверждал свое добросовестное отношение к выполнению поставленных перед ним задач и высокую боевую готовность. Мы осуществляем совместное оперативное планирование применения войск в интересах обеспечения общей безопасности, а восковые части ПВО и авиации российской военной базы совместно с Вооруженными силами Армении успешно несут боевое дежурство, решая одну из важнейших задач по обеспечению безопасности наших воздушных рубежей. Уверен, что наше тесное взаимодействие в сфере обеспечения безопасности и впредь будет крепким и плодотворным». Министр обороны Армении также поздравил российских пограничников, несущих службу на армяно-турецкой границе.
Напомним, что 23 февраля 1918 года декретом Совнаркома Советской России была основана Рабоче-крестьянская Красная Армия. Уже после Великой Отечественной в СССР отмечался День Советской Армии и Военно-морского флота. В современной России праздник носит название Дня Защитника Отечества. Как государственный праздник в Армении он не отмечается, однако остается одним из любимых для представителей среднего и старшего возраста.