Եվրամիության եւ Հայաստանի միջեւ ազատ առեւտրի գոտու ստեղծման մասին համաձայնագիրը կարող է շուտով ստորագրվել: ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Բեռլինում հայտարարել է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայի նախագահ Տիգրան Սարգսյանը: «Կարծում եմ՝ այն մոտ ժամանակներս կստորագրվի»,- ասել է նա:
Նրա խոսքով՝ Հայաստանի դիրքորոշումը մշտապես հանգել է նրան, որ մենք պետք է աշխատենք ինչպես ԵՄ-ի, այնպես էլ Եվրասիական տնտեսական միության հետ: «Մենք չպետք է հակադրենք այս երկու ուղղությունները»,- նշել է Սարգսյանը:
Նա ասել է, որ ԵՄ-ը եւ Հայաստանը ստիպված էին վերստին սկսել ազատ առեւտրի գոտու ստեղծման մասին համաձայնագրի շուրջ աշխատանքը, քանի որ նախորդ տարբերակը Բրյուսելի կողմից արգելափակվել էր: «Ցավոք, բանակցությունների վերջին փուլում եվրոպացի գործընկերների դիրքորոշումը ավելի կոշտացավ, այդ պատճառով մենք գործընթացը կրկին մեկնարկեցինք»,- պարզաբանել է նա:

Соглашение о создании зоны свободной торговли между ЕС и Арменией может быть подписано в ближайшее время. Об этом заявил в Берлине председатель коллегии Евразийской экономической комиссии (ЕЭК) Тигран Саркисян, передает ТАСС. «Думаю, в ближайшее время он будет подписан», - сказал он.
По его словам, позиция Армении всегда заключалась в том, что мы должны работать как с ЕС, так и Евразийским экономическим союзом. «Мы не должны противопоставлять эти два вектора», - отметил Саркисян.
По его словам, Армения и ЕС были вынуждены заново начать работу над соглашением о создании зоны свободной торговли, поскольку предыдущий вариант был заблокирован Брюсселем. «К сожалению, на последнем этапе переговоров позиция европейских коллег стала более жесткой, поэтому мы запустили процесс заново», - пояснил он.