Երկուշաբթի Եվրամիությունը երկարացրել է Բելառուսի դեմ զենքի էմբարգոն 4 անձանց դեմ անհատական պատժամիջոցները, փոխանցում է «Sputnik-Բելառուսը»:
«Փետրվարի 27-ին Խորհուրդը որոշել է մեկ տարով՝ մինչեւ 2018 թվականի փետրվարի 28-ը, երկարացնել Բելառուսի դեմ սահմանափակող միջոցառումները, որոնք ներառում են զենքի արգելքը եւ  այն 4 անձանց միջոցների սառեցումն ու ԵՄ-ի տարածք նրանց մուտքի արգելքը, որոնք ներգրավված են եղել 1999 եւ 2000 թվականներին 2 ընդդիմադիր քաղաքական գործիչների, գործարարի եւ լրագրողի անհետացման գործին»,- հայտնել է ԵՄ-ի Խորհուրդը:
ԵՄ-ի պատժամիջոցներիր տակ են մնում ՆԳ նախկին նախարարներ Վլադիմիր Նաումովը եւ Յուր Սիվակովը, նախագահի աշխատակազմի նախկին ղեկավար Վիկտոր Շեյմանը եւ ՆԳՆ ներքին զորքերի հատուկ նշանակության բրիգադի նախկին հրամանատար Դմիտրի Պավլիչենկոն:
Նշվում է, որ Խորհուրդը բացառություն է կատարել՝ «բիաթլոնի համար սարքերի արտահանումը թույլ տալով», սակայն մատակարարողները յուրաքանչյուր առանձին դեպքում պետք է դիմեն այդ սարքավորման վաճառքի թույլտվություն ստանալու համար:

Евросоюз в понедельник продлил на год действие оружейного эмбарго против Белоруссии и индивидуальных санкций в отношении четырех человек, передает Sputnik- Белоруссия.
«Совет 27 февраля решил продлить на год, до 28 февраля 2018 года, ограничительные меры против Беларуси, которые включают эмбарго на оружие, а также заморозку средств и запрет на въезд на территорию ЕС в отношении четырех человек, вовлеченных в дела об исчезновении двух оппозиционных политиков, бизнесмена и журналиста при неясных обстоятельствах в 1999 и 2000 годах», — сообщил Совет ЕС.
Под санкциями ЕС остаются экс-главы МВД Владимир Наумов и Юрий Сиваков, бывший руководитель Администрации президента Виктор Шейман, а также бывший командир бригады спецназа внутренних войск МВД Дмитрий Павличенко.
При этом в документе отмечается, что Совет сделал исключение, «разрешив экспорт в Беларусь оборудования для биатлона». В коммюнике отмечается, что поставщикам нужно будет в каждом отдельном случае обращаться за разрешением на продажи этого оборудования в компетентные органы стран-членов.