Հայաստանի կառավարությունն առաջարկում է երկայացնել ստարտափ ձեռնարկություններին տրամադրվող հարկային արտոնությունների ժամկետը 3-ից մինչեւ 5 տարի։ Այս մասին ԱԺ-ում փետրվարի 27-ին հայտնել է տնտեսական զարգացման ու ներդրումների փոխնախարար Էմիլ Տարասյանը, ներկայացնելով «Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտին պետական աջակցության մասին» օրենքում փոփոխությունների նախագիծը։
Օրենքը սկսել է գործել 2015-ից, ու հարկերի մեծ մասից ազատում է մինչեւ 30 աշխատակից ունեցող նոր ՏՏ ընկերություններին։ Նրանք վճարում են միայն 10 տոկոսանոց եկամտահարկը։ Օրենքի գործողության ժամանակ հարկային արտոնություններ են ստացել 178 ստարտափներ, որոնք ստեղծել են 865 աշխատատեղ։
Համեմատության համար ասենք, որ 2014-ին, երբ օրենքը դեռ ուժի մեջ չէր մտել, Հայաստանում 16 ՏՏ ստարտափ է ստեղծվել։ Այսպիսով, նոր օրենքի շնորհիվ, նոր ստարտափների թիվը 4-5 անգամ աճել է։ «Մենք ուրախ ենք նշել, որ ՏՏ մասնագետների մոտ աճում են ոչ միայն մասնագիտական, այլեւ գործնական հմտությունները։ Դա օգնում է ստեղծել ոչ թե առանձին ծրագրային կոդեր, այլ ավարտուն արտադրանք, ու արտահանել այն»,- հայտնել է փոխնախարարը։
Եվ այսպես,նշված 178 ստարտափների ընդհանուր շրջանառությունը կազմել է 3 մլրդ 993 մլն դրամ, դրա 90 տոկոսը արտահանմանն է բաժին ընկել։ Ձեռնարկությունները վճարել են 158․4 մլն դրամ եկամտահարկ։
Առաջարկվող մյուս փոփոխություններով՝ հարկային արտոնությունների կկարողանան հավակնել այն ստարտափները , որոնք «կողքից» բացում են գործող ընկերությունների աշխատակիցները։ «Մենք առաջվա պես թույլ չենք տալիս  գործող ձեռնարկությունների դուստր ընկերություններին արտոնություններ ստանալ։ Բայց եթե ձեռնարկությունը բացում է ոչ թե ընկերությունը, այլ դրա աշխատակիցը, ինքն իր համար, դրան մենք համաձայն ենք։ Նրանցից շատերը ուզում են սեփական գործ բացել, հիմնականում մեկ որոշակի արտադրանքի համար։ Դրա մեջ ոչ մի վատ բան չկա ՝ հակառակը։ Նոր նախագծերը նոր հարկեր են ու արտահանում»,- նկատեց Տարասյանը։

Правительство Армении предлагает продлить стартап-предприятиям налоговые льготы с 3 до 5 лет. Об этом заявил в парламенте Армении 27 февраля замминистра экономразвития и инвестиций Армении Эмиль Тарасян, представляя проект изменений в закон «О государственном содействии отрасли информационных технологий».
Закон начал действовать с 2015 г. и освобождает от большинства налогов новые ИТ-компании с персоналом до 30 сотрудников. Им остаётся платить лишь 10%-ный налог на доход.  За время действия закона налоговые льготы получили 178 стартапов, которые создали 865 рабочих мест.
Для сравнения, в 2014 г, когда закон ещё не вступил в силу, в Армении было создано 16 ИТ-стартапов. Таким образом, благодаря новому закону, стартапов стало появляться в 4-5 раз больше. «Мы рады отметить, что у ИТ-специалистов растут не только чисто профессиональные, но и деловые навыки. Это помогает создавать не отрывочные программные коды, а законченные продукты, и экспортировать их», - заявил замминистра.
Так, общий оборот указанных 178 стартапов составил 3 млрд 993 млрд драмов (около $8,2 млн - ред), 90% его пришлось на экспорт. Предприятия уплатили 158,4 млн драмов налога на доход.
Другим предлагаемым изменением, на налоговые льготы смогут претендовать и стартапы, которые «сбоку» открывают сотрудники действующих компаний. «Мы по-прежнему не разрешаем получать льготы дочерним компаниям действующих предприятий. Но если предприятие открывает не компания, а её  сотрудник, сам для себя, на это мы согласны. Многие из них хотят открыть собственное дело, чаще всего округ одного конкретного продукта. Плохого в этом ничего нет – напротив. Новые проекты – это новые налоги и экспорт», – заметил Тарасян.