Մարտի 2-ին Երեւանում Ազգային անվտանգության ծառայության Սահմանապահ զորքերի վարչական շենքում վերապատրաստման համար նոր բարելավված լսարան է բացվել: Այն նոր տեխնոլոգիաներով է հագեցած:
Ծրագիրն իրականացվել է Միգրացիոն քաղաքականության զարգացման միջազգային կենտրոնի (International Centre for Migration Policy Development - ICMPD) եւ Եվրամիության աջակցությամբ:
ICMPD-ի թիմի ղեկավար Կարել Հոֆսթրի խոսքով՝ նոր դասարանն ուղղված է սահմանապահ զորքերի ներկայացուցիչների փաստաթղթերի ուսումնասիրման հմտությունների խթանմանը: «Այս դասարանի բարելավման եւ տեխնիկայի համար մենք մոտ 116 հազար եվրո ենք ծախսել»,- նշել է նա:
Դասարանի բացման պաշտոնական արարողության ժամանակ ելույթ ունենալիս ԱԱԾ-ի Սահմանապահ զորքերի սահմանապահ հսկողության սահմանապահ ջոկատի պետ, գնդապետ Արմեն Մուրադյանը հայտարարել է. «Մեր համագործակցությունը հանգեցրել է նրան, որ հետագայում մենք լավ աշխատակիցներ կունենանք, որոնք քաղաքակիրթ կերպով կկատարեն իրենց ծառայողական պարտականությունները: Մենք վստահ ենք, որ դասարանը կծառայի այն նպատակներին, ինչի համար ստեղծվել է»:
Հայաստանում Եվրամիության պատվիրակության սահմանների կառավարման ծրագրի ղեկավար Դավիթ Ավագյանը համոզմունք է հայտնել, որ լսարանը երկար ժամանակ ինտենսիվորեն կօգտագործվի: «Սա այս ոլորտում Եվրամիության միակ աջակցությունը չէ: Ընդհանուր առմամբ 4 մլն արժողությամբ այս ծրագիրն այլ ծրագրերի շարունակությունն է, օրինակ՝ Բագրատաշենի, Բավրայի հսկիչ անցակետերի արդիականացման ծրագրերի»,- հավելել է նա:

В Ереване 2 марта в административном здании Пограничных войск Службы национальной безопасности Армении открылась новая обустроенная аудитория по переподготовке. Аудитория насыщена новыми технологиями.
Программа была осуществлена при поддержке Международного центра по развитию миграционной политики (International Centre for Migration Policy Development - ICMPD) и Европейского Союза.
По словам руководителя команды ICMPD Карелa Хофстры, новый класс нацелен на стимулирование навыков представителей пограничных войск по изучению документов. «На обустройство и технику этого класса мы потратили около 116 тыс. евро», - отметил он.
Выступая на официальной церемонии открытия класса, начальник Пограничного отряда по пограничному контролю Пограничных войск СНБ Армении, полковник Армен Мурадян заявил: «Наше сотрудничество приводит к тому, что в дальнейшем у нас будут хорошие сотрудники, которые цивилизованным образом выполнят свои служебные обязательства. Мы уверены, что этот класс будет служить тем целям, для которых он создан».
Руководитель программ по управлению границ делегации Европейского Союза в Армении Давид Авакян, в свою очередь, выразил уверенность в том, что аудитория будет интенсивно использоваться на протяжении долгого времени. «Это не единственное содействие Евросоюза в этой сфере. В целом это программа стоимостью 4 млн, которая является продолжением других программ, например, программ модернизации КПП Баграташена, Бавры», - добавил он.