«Կոնգրես-ՀԺԿ» դաշինքի ոչ թե սովորական նախընտրական ծրագիր է ներկայացնում, այլ ճշմարտությունը ժողովրդին ասելու ծրագիր: Այս մասին, այսօր՝ մարտի 5-ին, ՀԱԿ-ի գրասենյակում «Կոնգրես-ՀԺԿ» դաշինքի նախընտրական ծրագիրը ներկայացնելիս նշել է դաշինքի նախընտրական ցուցակի երրորդ հորիզոնականը զբաղեցնող, ԱԺ ՀԱԿ խմբակցության ղեկավար Լեւոն Զուրաբյանը:
«Տարիներ շարունակ իշխանությունները մատուցել են մի պրոպագանդա, թե իբր ղարաբաղյան հարցը լուծված է, մեր անվտանգությունն ապահովված է, բայց անցել է 18 տարի, եւ այդ բոլոր հեքիաթները փուչիկի նման տրաքում են: Մեր քարոզարշավի նպատակը ոչ թե ժողովրդի մոտ միավորներ ձեռք բերելն է, այլ ճշմարտությունը տեղ հասցնելը»,-ասաց նա:
Զուրաբյանի խոսքով, իրենք գալիս են խաղաղություն հաստատելու ծրագրով եւ վստահ են, որ Հայաստանը պետք է վերածել լրիվ ուրիշ տիպի պետության. «Մենք պետք է դուրս գանք ստեղծված իրավիճակից, երբ երկիրը խեղդվում է շջափակումներից, հակամարտություններից, որը զրկված է զարգանալու բոլոր հնարավորություններից: Մենք պետք է կարգավորենք մեր հարաբերությունները Ադրբեջանի հետ, լուծենք Ղարաբաղի խնդիրը այնպես, որ ապահովվի եւ Լեռնային Ղարաբաղի, եւ Հայաստանի անվտանգությունը, ինչպես նաեւ ապահովվի ԼՂ ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը: Այդ ծրագիրը Մադրիդյան սկզբունքների հիման վրա հիմնված Մինսկի խմբի համանախագահների ծրագիրն է, որը 2007 թվականին ընդունվել է ՀՀ իշխանությունների կողմից: Ընդամենը պետք է փութաջան դիվանագիտական ջանքերով հասնել այդ ծրագրի իրականացմանը»:
ՀԱԿ խմբակցության ղեկավարը նշեց նաեւ, որ Հայաստանը պետք է կարգավորի հարաբերությունները նաեւ Թուրքիայի հետ առանց այն պատմաբանների հանձնաժողովի, որը կասկածի տակ է դնում Հայոց ցեղասպանությունը:
«Մենք վստահ ենք, որ Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի հետ մեր հարաբերությունները կարգավորելուց, մեր բոլոր հարեւանների հետ նորմալ հարաբերություններ հաստատելուց հետո կբացվեն բոլոր ճանապարհները, բոլոր կոմունիկացիոն ուղիները, կկարողանանք զարգացնել առեւտուրը, կընդգրկվենք տարածաշրջանի տնտեսական բոլոր խոշոր նախագծերի մեջ: Մենք նաեւ շատ լավ հասկանում ենք, որ թեեւ հակամարտության կարգավորման խնդիրն ամենակարեւորն է, բայց դա բավարար չէ երկիրը նորմալ վիճակի բերելու համար: Բացի այս խաղաղության ծրագրից, մենք նաեւ ներկայացնում ենք, թե ինչ կանենք օրինակելի պետական մոդել կայացնելու համար եւ ինչ կանենք, որ ՀՀ-ում ստեղծվեն զարգացման բոլոր նպաստավոր պայմանները»,- վստահություն հայտնեց Լեւոն Զուրաբյանը:

YEREVAN. - Congress-People's Party of Armenia (PPA) alliance presents not a simple election program, but one aimed at telling the truth to the society, head of the Armenian National Congress (ANC) faction, Levon Zurabyan, said at the ANC headquarters on Sunday.
Introducing the program, he noted that the authorities presented the Karabakh issue as resolved for years. ''But 18 years have passed, and all these fairly tales have started popping like bubbles. Our objective is not to get points from the voters, but show them the truth,'' Zurabyan said.
In his words, Armenia should become a different state. The MP also stressed the need for getting out of the situation, when the country is choking with economic blocade and conflicts.
''It is necessary to normalize the relations with Azerbaijan, and resolve the Karabakh issue so as to ensure the security of both Nagorno-Karabakh and Armenia, as well as the right of the Nagorno-Karabakh Republic people to self-determination. This program based on the Madrid Principle, which the Armenian authorities adopted in 2007, is the one of the OSCE Minsk Group co-chairs. It is simply necessary to reach the implementation of this program through diligent diplomatic efforts,'' Zurabyan said.
According to him, it is also necessary to normalize the relations wit Turkey without a commission of historians, which would call into question the Armenian Genocide.
''We are sure that after the normalization of relations with Azerbaijan and Turkey, as well as establishment of normal relations with all the neighbors, all the paths will open, and we will be able to develop trade and join all the largest regional projects,'' Zurabyan added.
Along with considering the conflict settlement as the most important issue, the party also presented issues on the exemplary organization of domestic life in the country.