Volkswagen AG գերմանական ավտոկոնցեռնը ԱՄն դատարանում իրեն մեղավոր է ճանաչել  դավադրության, ֆինանսական մեքենայությունների եւ «դիզելային սկանդալ»-ի հետ կապված արդարադատությանը խոչընդոտելու մեջ: Այս մասին գրում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն` վկայակոչելով ԱՄՆ արդարադատության նախարարությանը: Նախարարությունում հայտնում են, որ Դեթրոյթի դաշնային դատարանում VW-ի դավատճիռը հայտնի կլինի ապրիլի 21-ին:
Հանցանքը ճանաչելու համաձայնությունը նախատեսում է 2,8 մլրդ դոլարի չափով քրեական տուգանքի վճարում, ինչպես նաեւ երեք տարի ընկերության նկատմամբ անկախ մոնիթորինգի սահմանում: Ընկերությունը նաեւ համաձայնել է  1,45 մլրդ դոլարի չափով տուգանք վճարել` դաշնային, բնապահպանական եւ այլ քաղաքացիական հայցերը բավարարելու համար:  Համաձայնության պայմաններով` Volkswagen-ը 50 մլն դոլար կվճարի` ըստ ֆինանսական հաստատությունների մասին օրենքի շրջանակներում հավակնությունների (FIRREA):

Немецкий автоконцерн Volkswagen AG официально признал вину в суде США в сговоре, финансовых махинациях и препятствовании правосудию по громкому «дизельному скандалу», сообщило министерство юстиции США, передает РИА Новости
В минюсте сообщают, что приговор VW в федеральном суде в Детройте будет вынесен 21 апреля.
Соглашение о признании вины предусматривает выплату уголовного штрафа в размере 2,8 миллиарда долларов, а также назначение независимого мониторинга за компанией в течение трех лет. Компания также согласилась выплатить штраф в размере 1,45 миллиарда долларов для урегулирования федеральных, экологических и других гражданских исков. По условиям соглашения Volkswagen выплатит 50 миллионов долларов по претензиям в рамках закона о финансовых учреждениях (FIRREA).
Ранее в январе стало известно, что Volkswagen AG окончательно согласовал с американскими властями уплату уголовного штрафа в размере 2,8 миллиарда долларов в рамках «дизельного скандала». В рамках соглашения компания согласилась признать себя виновной по трем пунктам обвинения в совершении уголовного преступления в соответствии с законодательством США.