Գերմանիայի նորընտիր նախագահ, երկրի արտաքին գործերի նախկին նախարար Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերը կիրակի օրը` մարտի 19-ին, պաշտոնապես կստանձնի իր պաշտոնը: Նախօրեին` մարտի 18-ին, ավարտվեց նրա նախորդի` Յոհախիմ Գաուկի լիազորությունների հնգամյա ժամկետը, հաղորդում է DW-ն:
Իշխանությունը փոխանցելու պաշտոնական արարողությունը տեղի կունենա Բեռլինի Բելվյու նախագահական պալատում: Դրան, ըստ ավանդության, կմասնակցեն քաղաքական գործիչների կանայք` ապագա առաջին տիկին Էլկե Բյուդենբենդերը եւ նրա նախորդը` Դանիելա Շտադտը: Արարողությունից հետո Գաուկը կնոջ հետ կլքի նախագահական պալատը:

Избранный президент Германии, бывший министр иностранных дел Франк-Вальтер Штайнмайер в воскресенье, 19 марта, официально вступит в свою должность. Накануне, 18 марта, завершился пятилетний срок полномочий его предшественника Йоахима Гаука, передает DW.
Официальная церемония передачи власти состоится в президентском дворце Бельвю в Берлине. В ней, по традиции, примут участие жены политиков - будущая первая леди Эльке Бюденбендер и ее предшественница Даниэла Штадт. После церемонии Гаук со своей женой покинут президентский дворец.