Նախընտրական քարոզարշավն ընթանում է «բնական», ինչպես դա սովորաբար տեղի է ունենում Հայաստանում։ Այս մասին հայտարարել է «Ծառուկյան» դաշինքի ներկայացուցիչ, ՀՀՇ վարչության նախագահ Արարատ Զուրաբյանը՝ մարտի 20-ին տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ժամանակ։
Այդ համատեքստում նա նշել է, որ օրերս երկիրը ծանր կորուստ կրեց՝ վախճանվեց «Հաց բերող» Արթուր Սարգսյանը։ «Անկախ նրա քայլի նկատմամբ վերաբերմունքից՝ կարծում եմ՝ չկա այնպիսի մարդ, ով բացասաբար վերաբերվեր Սարգսյանի անձին», - ասաց Զուրաբյանը՝ նշելով, որ դրա հետ կապված՝ քարոզարշավը որոշ ժամանակով դադարեցվեց։
Նրա խոսքով՝ տարածքային թեկնածուների վերաբերյալ նորարարությունները ըստ գնահատականների մի մասի քաղաքականացրել են գործընթացը, իսկ ըստ մյուս մասի՝ ապաքաղաքականացրել են. «Բայց արդյունքում խոսքը ոչ թե քաղաքական մոտեցումների, այլ գործողությունների մասին է։ Եվ եթե ընդդիմությունը պետք է ներկայացնի իր ծրագիրը, ինչ-որ մեկին համոզի ինչ-որ բանում, ապա իշխանության վերաբերյալ դա կասկածներ է առաջացնում, քանի որ ՀՀԿ-ն 10 տարուց ավելի է իշխանության գլուխ է, նրանք խոստումները իրականացնելու բավականին ժամանակ ունեին», - նշել է Զուրաբյանը։ Նա նաեւ նշել է, որ այսօր երջանկության միջազգային օրն է։
«ՀՀԿ-ն իր լուման է ներդրել այն բանում, որ Հայաստանը երջանիկ երկրների ցուցակի վերջում է», - ասել է Զուրաբյանը՝ հավելելով, որ որպես իրադրության հաղթահարման բաղադրատոմս՝ առաջարկում է քվեարկել «Ծառուկյան» դաշինքի օգտին, հուսալ ու աշխատել։
Նա նաեւ վստահություն է հայտնել, որ ժողովրդի համակրանքը «Ծառուկյան» դաշինքի կողմն է։
Մեղադրելով ՀՀԿ ներկայացուցիչներին նախորդ ընտրություններում ամենատարբեր կեղծիքների մեջ՝ Զուրաբյանը հայտարարել է, որ երկրի օրենսդրությունում փոփոխությունները իշխանության առավել մեղմ փոփոխության հնարավորություն են տալիս։
Խոսելով «կուտակած ունեցվածքի» մասին՝ Զուրաբյանը նշել է, որ դա հաջողվել է շատերին, իսկ ունեցվածքն ուրիշների վրա ծախսելը քչերի ճակատագիրն է։
«Գագիկ Ծառուկյանն այսօր չի սկսել զբաղվել բարեգործությամբ», - հիշեցրել է Զուրաբյանը։ Ինչ վերաբերում է ընտրողների՝ Ծառուկյանից սպասելիքներին՝ Զուրաբյանն ասել է, որ ՀՀԿ-ն երջանիկ կլիներ, եթե հանրությունն իր սպասելիքները կապեր Սերժ Սարգսյանի հետ։
Իսկ այն հարցին, թե ինչ են սպասում Ծառուկյանից՝ գաղափար թե գումար, Արարատ Զուրաբյանը լողացող պատասխան է տվել՝ հղում անելով կուսակցության ծրագրին։ Նրա խոսքով՝ նախորդ բոլոր ընտրությունների ընթացքում տարբեր խախտումներ են տեղի ունեցել, եւ ընտրողների մոտ կեսը դեմ է արտահայտվել ընդդեմ գործող իշխանության։
«Եթե առանց խախտումների իրական ընտրություններ լինեն, ապա իշխանությունները լավագույն դեպքում կհավաքեն ձայների 20-25 տոկոսը », -հայտարարել է Արարատ Զուրաբյանը։

Предвыборная кампания проходит «естественно», так, как обычно это происходит в Армении. Об этом заявил представитель блока «Царукян», председатель правления АОД Арарат Зурабян 20 марта на пресс-конференции.
В этом контексте он отметил, что на днях страна понесла тяжелую утрату – скончался Артур Саркисян. «Независимо от отношения к его шагу, думаю, нет человека, который бы отрицательно относился к самой личности Саркисяна», - отметил Зурабян, заметив, что в этой связи на некоторое время прервалась агитационная кампания.
По его словам, нововведения ИК касательно рейтинговых кандидатов по одним оценкам политизировало процесс, а по другим деполитизировало. «Но в итоге спор идет не о политических подходах, а о своих действиях. И если по части оппозиции можно представить их программу, кого-то в чем-то убеждать, то в отношении власти это вызывает сомнения, так как РПА более 10 лет у руля власти, у них было достаточно времени на реализацию своих обещаний», - отметил Зурабян. При этом он отметил, что сегодня отмечается международный день счастья. «РПА внесла лепту в то, что Армения в конце списка счастливых стран», - заметил Зурабян, добавив, что в качестве рецепта преодоления ситуации предлагает голосовать за блок «Царукян», надеяться и работать.
При этом выразил непоколебимую уверенность в том, что симпатии народа на стороне блока «Царукян».
Обвинив представителей РПА во всевозможных фальсификациях итогов предыдущих выборов, Зурабян заявил, что изменения в законодательстве страны дают ныне возможность для более мягкой смены власти.
Говоря о «сколоченных состояниях», Зурабян заметил, что это удалось многим, а вот тратить состояние на других – удел немногих. «Гагик Царукян не сегодня начал заниматься благотворительностью», - напомнил Зурабян. Что касается ожиданий избирателей от Царукяна, Зурабян заметил, что в РПА были бы счастливы, если бы общественность связывала свои ожидания с Сержем Саргсяном.
На уточнение о том, чего ждут от Царукяна – идеологии или денег, Арарат Зурабян дал расплывчатый ответ, сославшись на программу партии. По его словам в ходе всех предыдущих выборов были разнообразные нарушения, и около половины избирателей высказывались против действующей власти. «Если будут реальные выборы без нарушений, то власти в лучшем случае наберут не более 20-25%», -заявил Зурабян.