Տեղեկությունն այն մասին, որ Ռուսաստանից Հայաստան Վրաստանի տարածքով ռազմական տեխնիկա է տեղափոխվել, չի համապատասխանում իրականությանը։ Այս մասին ասվում է Վրաստանի պաշտպանության նախարարության հայտարարությունում, հաղորդում է «Sputnik-Грузия»-ն։
Չորեքշաբթ օրը Վրաստանի նախկին իշխող «Ազգային միասնական շարժում» կուսակցության առաջնորդներից Նուգզար Ցիկլաուրին հայտարարել է, որ Բոլնիսի շրջանում (Քվեմո Քարթլիի շրջան) նկատել են ռուսական պետհամարանիշներով մի քանի բեռնատար ավտոմեքենաներ։ Ցիկլաուրիի խոսքով՝ ամենայն հավանականությամբ, դա ԲՈՒԿ ինքնագնաց զենիթահրիթռայի համալիր է եղել։ Բեռը Ռուսաստանից Հայաստան է ուղեւորվելիս եղել։
«Տարածված տեղեկությունն այն մասին, որ այսօր ռուսական ռազմական տեխնիկան իբր թե Վրաստանով՝ տարանցիկ նշանակությամբ, Հայաստան է ուղեւորվել, չի համապատասխանում իրականությանը։ Դա քաղաքացիական, ոչ թե ռազմական նշանակության տեխնիկա է։ Պաշտպանության նախարարությունը ռազմական արտադրանքի տարանցման թույլլտվություն տալիս է, սակայն այս դեպքում նման թուլյտվություն չի տրվել», - ասվում է հայտարարությունում։
Ընդգծվել է նաեւ, որ արդեն երկար տարիներ ոչ ոք նախարարություն չի դիմել ռազմական տեխնիկայի տարանցման թույլտվության համար՝ ինչպես Հայաստանից, այնպես էլ Ռուսաստանից։

The information, according to which military equipment was transferred from Russia to Armenia via Georgia, does not correspond to reality, reads a Georgian Ministry of Defense statement, according to Sputnik Georgia.
Nugzar Tsiklauri, a leader of the former ruling United National Movement party of Georgia, on Wednesday stated that they had observed several trucks with Russian license plates in Bolnisi town, in the Kvemo Kartli region of the country. In his words, these trucks were probably carrying the Buk self-propelled zenith-missile system, and heading from Russia to Armenia.
“It is civilian, and not military, equipment,” the Georgian MOD statement also reads. “The Ministry of Defense gives permission for the transit of military products; however, such permission was not given in this case.”