Անցյալ տարիների ընթացքում ՀՅԴ-ն՝ մե ջանքեր գործադրելով ընտրական օրենսգրքի ու սահմանադրության փոփոխության համար, ժողովդին ընտրելու հնարավորություն տվեց, որը շատ կարեւոր է հաջորդ տասնամյակնեի համար։ Այս մասին հայտարարել է ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Արմեն Ռուստամյանը՝ Արարատի մարզի Արտաշատ քաղաքում ընտրողների հետ հանդիպման ժամանակ։
«Մենք ձեզ գանձ վերադարձրեցինք՝ ազատ ընտրության իրավունքը», - ընդգծել է Ռուստամյանը։ Նրա խոսքով՝ ՀՅԴ-ն խորհրդարանում ներկայացված լինելով ընդամենը հինգ պատգամավորով, այնքան փոփոխություններ է կարողացել իրականացնել, որքան կարող էր իրականացնել իշխող կուսկացությունը։ Ձեր քվեարկության արդյունքները կհիշեն ձեր սերունդները, քանի որ ապրիլի երկուսը ժողովրդի պատմության մեջ շրջադարձային պահ է, հայտարարել է Ռուստամյանը։
«Այդ փոփոխությունները պետության հպարտությունը վերադարձնելու հնարավորություն են։ Մենք լավատեսությամբ ենք մասնակցում ընտրություններին, քանի որ մեր նպատակն է արդեն ստեղծված նախադրյալներն օգտագործել երկրի հետագա զարգացման համար», - հայտարարել է Արմեն Ռուստամյանը։

За прошедшие годы АРФД, приложив все усилия для изменений Избирательного Кодекса и Конституции, предоставила народу возможность сделать выбор, который будет очень важным на последующее десятилетия. Об этом заявил глава фракции АРФД Армен Рустамян 23 марта на встрече с избирателями города Арташат Араратской области.
«Мы вам вернули сокровище – право свободно выбирать», - подчеркнул Рустамян. По его  словам, АРФД, будучи представлена в парламенте всего пятью депутатами, смогла осуществить так много изменений, сколько смогла осуществить только правящая партия. Итоги вашего голосования будут помнить ваши потомки, так как второе апреля это поворотный момент с истории народа, заявил Рустамян.
«Эти изменения – шанс народу восстановить гордость государства. Мы с оптимизмом участвуем в выборах, мы верим в вас, так как наша цель использовать уже созданные предпосылки для дальнейшего развития страны», - заявил Армен Рустамян. При этом он выразил надежду на то, что народ даст возможность АРФД продолжить начатую работу и собирать плоды предыдущей деятельности.