Չեմ կարծում, որ «Ծառուկյան» դաշինքը արմատական ընդդիմադիր է: Այդ մասին այսօր՝ մարտի 23-ին ՀՀԿ Գործադիր մարմնի նիստից հետո լրագրողներին ասել է ՀՀԿ մամուլի քարտուղար Էդուարդ Շարմազանովը՝ պատասխանելով Գագիկ Ծառուկյանի հետ կոալիցիա կազմելու հավանականության մասին հարցին:
Դիտարկմանը, թե Գագիկ Ծառուկյանը հայտարարել է, որ եթե 15 պահանջները կատարեն, համաձայն է կոալիցիա կազմել, Շարմազանովն ասել է. «Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունը որեւէ կուսակցության հետ, բացառությամբ ՀՅԴ-ի, որի հետ այս պահին գտնվում է կոալիցիայում, հետընտրական զարգացումների հարց չի քննարկել»:
Նա միաժամանակ հավելել է. «Չեմ կարծում, որ «Ծառուկյան» դաշինքը արմատական ընդդիմադիր են: Մեր քաղաքացիներից շատերը, այդ թվում՝ միգուցե այդ դաշինքում ընդգրկված որոշ գործիչներ այդ դաշինքը ընդդիմադիր չեն համարում: Ինչ վերաբերում է ապագայում կկազմե՞նք, թե՞ ոչ, ամեն ինչ ցույց կտան ապրիլի 2-ի արդյունքները»:
Շարմազանովն ասել է, որ դրանից հետո կֆիքսեն.
Ա. Ո՞ր ուժերն են իրավունք ձեռքբերել  խմբակցություն կազմել խորհրդարանում,
Բ. Կա՞ ուժ, որը կարող է մեծամասնություն կազմել խորհրդարանում:
«Կոալիցիան ինքնանատակ չի լինելու: Բոլոր կոալիցիաների, մանավանդ խորհրդարանական կառավարման համակարգում, հիմքը պետք է լինի ընդհանուր ծրագրային տեսլականը: ՀՀԿ-ն առանց ընդհհանուր տեսլականի չի պատրաստվում որեւէ ուժի հետ կոալիցիա կազմել»,- նշել է ՀՀԿ խոսնակը՝ միաժամանակ նշելով, որ եթե կոալիցիայի պահանջը լինի, քննարկումներ կանեն:

Пресс-секретарь правящей Республиканской партии Армении Эдуард Шармазанов не считает блок «Царукян» радикальной оппозицией. Об этом он заявил в беседе с журналистами по завершении заседания Исполнительного органа РПА 23 марта, отвечая на вопрос о возможности создания коалиции с возглавляемым Гагиком Царукяном избирательным блоком.
Ранее Гагик Царукян объявил, что готов войти в коалицию с РПА при выполнении 15 условий. «Республиканская партия Армении не обсуждала вопрос поствыборных развитий ни с одной партией, за исключением АРФД, с которой она сейчас состоит в коалиции. И я не считаю, что блок «Царукян» является радикальной оппозицией. Многие из наших граждан, в том числе, некоторые вошедшие в этот блок деятели не считают его оппозиционным. Что касается того, создадим мы в дальнейшем коалицию или нет, зависит от итогов выборов 2 апреля», - сказал Шармазанов.
Он отметил, что после выборов будет зафиксировано:
а) Какие силы получили право иметь фракцию в парламенте;
б) Есть ли сила, которая может составить большинство в парламенте.
«Коалиция не будет самоцелью. Основой всех коалиций, особенно при парламентской форме правления, должно быть общее программное видение. РПА без общего видения не намеревается создавать коалицию с какой-либо силой», - сказал он, добавив, что если будет необходимость в коалиции, то будут обсуждения.