Բռնության խոշոր բռնկումից մեկ տարի անց ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացը նորից վտանգված է։ Միջազգային համայնքը կարող է կամ պատերազմին սպասել, կամ էլ ընտրել դիվանագիտական շոկային թերապիան։ Այս մասին Chatham House կայքում գրում է Լոուրենս Բրոերսը։
Նրա խոսքով, անցած տարին ցույց տվեց հայ- ադրբեջանական փակուղու կայունությունը։ «Վիեննայում կողմերի ստանձնած պարտավորությունների կատարման հարցում զգալի առաջընթաց չգրանցվեց։ Բռնության միջադեպերը, որոնք կրկնվում են շփման գծի երկյանքում, սովորական երեւույթ են դարձել, իսկ խաղաղ գործընթացը կանգ է առել»,- գրում է վերլուծաբանը։
Սակայն, հեղինակը նշում է, որ այսօրվա իրավիճակը տարբերվում է մեկ տարի առաջվա իրավիճակից։ «Նախ, այսօրվա իրավիճակն ավելի վտանգավոր է, քան մեկ տարի առաջ։ Եթե մենք համաձայնենք վերլուծաբանների մեծ մասի հետ, որոնք համարում են, որ անցած տարվա ապրիլին Ադրբեջանն էր պատասխանատու էսկալացիայի համար, ապա Բաքուն հիմա կարող է ցույց տալ, որ այն, ինչ նրանք համարում են խաղաղ գործընթացի վրա ազդեցության լծակի հիմնական աղբյուր, արդյունավետ չէ»,- գրում է Բրոերսը։
Հեղինակի կարծիքով, հակամարտության ռազմավարությունները ակնհայտ տեսանելի են, բայց ահա խաղաղություն ապահովելու որոշակի ռազմավարություն չի նկատվում։ Վիեննայում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները ցույց են տալիս, որ երբ միջազգային ուշադրությունը կենտրոնացած ու համակարգված է, կողմերը կարողանում են համագործակցել։ Սակայն միջազգային համայնքի անուշադրությունը «ազգային ղեկավարության կողմից ներքին ճնշման հետ միասին հանգեցրել են հակամարտ կողմերի ու միջնորդների կողմից պարտականությունների սովորական անտեսման»
«Եթե ԵԱՀԿ- ն պատրաստ չլինի տեսնել ու կառավարել միջազգային երկրորդ խոշոր հակամարտությունն իր տարածքում, անհրաժեշտ կլինի շտապ կերպով զգալի միջազգային ջանքեր ձեռնարկել, որպեսզի որպես այլընտրանք՝ ձեւակերպվի ու ներկայացվի խաղաղության ռազմավարություն։ Կպահանջվի զգալի ազդակ՝ անհրաժեշտ միջազգային ուշադրությունն ու ռեսուրսները կենտրոնացնելու համար այն հակամարտության վրա, որը հարմար է բոլորին։ Այդ դինամիկան կարող է սկսվել նոր խոշոր պատերազմի արդյունքում կամ նոր խոշոր բազմակողմանի նախաձառնության արդյունքում, որը կանխում է , այլ ոչ թե խրախուսում բռնությունը»,- ամփոփում է վերլուծաբանը։

One year on from a major outbreak of violence, the Armenian-Azerbaijani peace process is again in peril. The international community can either hang back and wait for war, or opt for diplomatic shock therapy, Laurence Broers writes in his article published on the website of Chatham House.
In his words, last year demonstrated the resilience of the Armenian-Azerbaijani deadlock. “No substantive progress has been achieved on the commitments made in Vienna, it is business as usual with violent incidents resuming along the Line of Contact (LoC), and the peace process is suspended in a perilous void,” the analyst writes.
But, according to him, the current situation differs from that of last year. “First, today’s situation is more dangerous than it was a year ago. If we accept, which most analysts do, that Azerbaijan was behind last April’s escalation, Baku now risks demonstrating that what it sees as its primary source of leverage over the peace process is ineffective,” Broers said.
In his words, strategies of conflict are clearly visible across the divide. The agreements reached in Vienna show that when international attention is focused and coordinated, the parties can cooperate. “But the rapid relapse in international attention, combined with domestic pressures of the national leaderships’ own making, has led to a familiar collective default by belligerents and mediators alike,” he added.
“Unless the OSCE is ready to see and manage a second major international conflict in its area, a significant international effort is urgently required to envision and articulate a peace strategy as an alternative. Significant momentum would be needed to focus the necessary international attention and resources on a conflict with which all have become comfortable. That momentum could come from a major new war. Or it could come from a major new multilateral initiative, preventing rather than rewarding violence,” the analyst concluded.