Բռնության խոշոր բռնկումից մեկ տարի անց ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացը նորից վտանգված է։ Միջազգային համայնքը կարող է կամ պատերազմին սպասել, կամ էլ ընտրել դիվանագիտական շոկային թերապիան։ Այս մասին Chatham House կայքում գրում է Լոուրենս Բրոերսը։
Նրա խոսքով, անցած տարին ցույց տվեց հայ- ադրբեջանական փակուղու կայունությունը։ «Վիեննայում կողմերի ստանձնած պարտավորությունների կատարման հարցում զգալի առաջընթաց չգրանցվեց։ Բռնության միջադեպերը, որոնք կրկնվում են շփման գծի երկյանքում, սովորական երեւույթ են դարձել, իսկ խաղաղ գործընթացը կանգ է առել»,- գրում է վերլուծաբանը։
Սակայն, հեղինակը նշում է, որ այսօրվա իրավիճակը տարբերվում է մեկ տարի առաջվա իրավիճակից։ «Նախ, այսօրվա իրավիճակն ավելի վտանգավոր է, քան մեկ տարի առաջ։ Եթե մենք համաձայնենք վերլուծաբանների մեծ մասի հետ, որոնք համարում են, որ անցած տարվա ապրիլին Ադրբեջանն էր պատասխանատու էսկալացիայի համար, ապա Բաքուն հիմա կարող է ցույց տալ, որ այն, ինչ նրանք համարում են խաղաղ գործընթացի վրա ազդեցության լծակի հիմնական աղբյուր, արդյունավետ չէ»,- գրում է Բրոերսը։
Հեղինակի կարծիքով, հակամարտության ռազմավարությունները ակնհայտ տեսանելի են, բայց ահա խաղաղություն ապահովելու որոշակի ռազմավարություն չի նկատվում։ Վիեննայում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները ցույց են տալիս, որ երբ միջազգային ուշադրությունը կենտրոնացած ու համակարգված է, կողմերը կարողանում են համագործակցել։ Սակայն միջազգային համայնքի անուշադրությունը «ազգային ղեկավարության կողմից ներքին ճնշման հետ միասին հանգեցրել են հակամարտ կողմերի ու միջնորդների կողմից պարտականությունների սովորական անտեսման»
«Եթե ԵԱՀԿ- ն պատրաստ չլինի տեսնել ու կառավարել միջազգային երկրորդ խոշոր հակամարտությունն իր տարածքում, անհրաժեշտ կլինի շտապ կերպով զգալի միջազգային ջանքեր ձեռնարկել, որպեսզի որպես այլընտրանք՝ ձեւակերպվի ու ներկայացվի խաղաղության ռազմավարություն։ Կպահանջվի զգալի ազդակ՝ անհրաժեշտ միջազգային ուշադրությունն ու ռեսուրսները կենտրոնացնելու համար այն հակամարտության վրա, որը հարմար է բոլորին։ Այդ դինամիկան կարող է սկսվել նոր խոշոր պատերազմի արդյունքում կամ նոր խոշոր բազմակողմանի նախաձառնության արդյունքում, որը կանխում է , այլ ոչ թե խրախուսում բռնությունը»,- ամփոփում է վերլուծաբանը։

Через год после крупной вспышки насилия процесс урегулирования карабахского конфликта снова находится в опасности. Международное сообщество может либо ждать войны, либо выбрать дипломатическую шоковую терапию. Об этом в своей статье на сайте Chatham House пишет Лоуренс Броерс.
По его словам, прошлый год продемонстрировал устойчивость «армяно-азербайджанского тупика. «Не было достигнуто существенного прогресса в отношении обязательств, взятых на себя сторонами в Вене. Инциденты насилия, возобновляющиеся вдоль линии соприкосновения стали обычным делом, а мирный процесс приостановился, зависнув в опасной пустоте»,- пишет аналитик.
Однако, автор отмечает, что сегодняшняя ситуация отличается от той, которая сложилась год назад. «Во-первых, сегодняшняя ситуация более опасна, чем год назад. Если мы согласны мнением большинства аналитиков считающих, что Азербайджан стоял за эскалацией в апреле прошлого года, то Баку теперь рискует продемонстрировать, что то, что они считают основным источником рычага воздействия на мирный процесс, неэффективно»,- пишет Броерс.
По мнению автора, явно просматриваются стратегии конфликта, но определенно нет стратегии достижения мира. Соглашения, достигнутые в Вене, показывают, что, когда международное внимание сосредоточено и скоординировано, стороны могут сотрудничать. Однако невнимание международного сообщества «в сочетании с внутренним давлением со стороны национального руководства, привели к привычному невыполнению обязательств со стороны воюющих сторон и посредников».
«Если ОБСЕ не будет готова увидеть и управлять вторым крупным международным конфликтом на своей территории, необходимо срочно предпринять значительные международные усилия для того, чтобы представить и сформулировать стратегию мира как альтернативу. Потребуется существенный импульс для концентрации необходимого международного внимания и ресурсов на конфликт, с которым всем удобно. Эта динамика может наступить в результате новой крупной войны, или же может стать результатом новой крупной многосторонней инициативы, предотвращающей, а не поощряющей насилие»,- резюмирует аналитик.