Սահմանադրական բարեփոխման մասին հանրաքվեից առաջ Թուրքիայում իրականացված հարցումները ցույց են տալիս, որ երկրի մայր օրենքի փոփոխության կողմնակիցներն ու հակառակորդները գրեթե հավասար քանակություն ունեն, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին։
Թուրքիայի բարձրագույն ընտրական խորհուրդը ապրիլի 16-ին է նշանակել հանրաքվեի օրը։ Առաջարկվող սահմանադրական փոփոխություններով երկիրը պետք է խորհրդրանականից անցնի նախագահական կառավարման։ Այդ փոփոխությունները հաստատվել են Թուրքիայի խորհրդարանի կողմից  ու ստորագրվել նախագահ Թայիփ Էրդողանի կողմից։
Իշխող Արդարության ու զարգացման կուսակցության բարձրաստիճան անդամները հայտնել են, որ ըստ անցկացված հարցման՝ Թուրքիայի քաղաքացիների 52 տոկոսը պատրաստ է աջակցել սահմանադրական փոփոխությունները։ Մարտի սկզբին նրանց թիվը կազմում էր 55-56 տոկոս։
Սակայն Gezici ընկերության հետազոտությունները ցույց են տալիս, որ մի քանի ամիս շարունակ հարցման մասնակիցների 51-53 տոկոսը դեմ է արտահայտվում առաջարկվող փոփոխություններին։
Ամեն դեպքում հարցումներից ոչ մեկով բարեփոխման աջակցության մակարդակը չի գերազանցել 60 տոկոսը՝ այն ցուցանիշը, որը հույս ունի ապահովել նախագահ Էրդողանը։

Опросы общественного мнения, проведенные в Турции перед референдумом о конституционной реформе, показывают, что сторонников и противников изменения основного закона страны почти равное количество, передает РИА Новости со ссылкой на агентство Рейтер.
Высший избирательный совет Турции назначил на 16 апреля дату референдума по пакету изменений в конституцию Турции, которые изменяют форму правления с парламентской на президентскую. Конституционные изменения по переходу к президентской системе были одобрены парламентом Турции и подписаны президентом страны Тайипом Эрдоганом.
Высокопоставленные члены правящей Партии справедливости и развития заявили агентству, что, согласно проведенному опросу, 52% граждан Турции готовы поддержать изменение конституции. В начале марта доля сторонников реформы достигала 55-56%.
По данным опроса компании ORC, опубликованного в среду, уровень поддержки инициативы по изменению основного закона страны достигает 55,4%.
Однако исследования компании Gezici показывают, что на протяжении нескольких месяцев от 51 до 53% респондентов высказываются против изменения конституции.
Ни один из опросов не определил уровень поддержки реформы выше 60% — показатель, на который рассчитывает президент Эрдоган.