Մեքենան աղմուկով բարձրանում է վեր՝ բլուրների վրայով։ Ճանապարհը, հաշվի առնելով դրա դիրքը, լավ որակի է, ու նույնիսկ ոչ պրոֆեսիոնալ աչքին շուրջը տեսանելի են ակտիվ ինժեներական աշխատանքների արդյունքները։ Սա Արցախի ու Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծի հատվածներից մեկն է (ֆոտոռեպորտաժ
Մարտական դիրքում, որը Արցախի ՊՆ-ն թույլատրել է այցելել NEWS.am–ի թղթակցին, հյուրերին դիմավորում են ուրախությամբ, առաջարկում են երկար ճանապարհից հետո մի բաժակ սուրճ խմել ու քաղցրավենիք համտեսել։
Խաղաղ հյուրերին այստեղ ուրախ են տեսնել։ Մեկ տարի առաջ, ապրիլի 2-ի լույս գիշերը, շփման գծի այս հատվածը ենթարկվել է ադրբեջանական ստորաբաժանումների հարձակմանն ու զանգվածային հրետակոծությանը։ Ստանալով արժանի պատասխան՝ Ադրբեջանը ապրիլի 5-ին ստիպված էր վերադառնալ հրադադարի մասին համաձայնագրի կատարմանը, որը քիչ թե շատ պահպանվում է, չնայած պարբերաբար խախտվում է դիվերսիոն ներթափանցման փորձերով ու գնդակոծություններով։
Հիմա այս հատվածում ղարաբաղյան դիրքերից մինչեւ հակառակորդի դիրքեր մոտ մեկ կիլոմետր հեռավորություն է։ Հստակ երեւում են ադրբեջանական դիրքերը, իսկ հեռվում՝ բնակավայրը։ Վաշտի հրամատար, կապիտան Հակոբյանի խոսքով՝ հիմա իրավիճակը կայուն է։
«Պարբերաբար հրաձգություն է լինում, բայց լարվածության մասին խոսել չի կարելի, իրավիճակը վերահսկելի է»,- ասում է կապիտանը։ Վաշտի հրամատարը նշում է, որ շա տ բան է կախված հակառակորդի լռելյայն ըմբռնումից։ «Եթե հակառակորդը չի սադրում, ստիպված չես պատասխանել, ու համեմատաբար հանգիստ իրավիճակը պահպանվում է։ Իհարկե եթե հակառակորդը չի ստանում լարվածություն սադրելու կամ ուժային գործողություններ սկսելու հրաման»,- ճշգրտում է նա։ Հակոբյանն ինքը անցած տարվա իրադարձությունների մասնակցել է, իր իսկ բնութագրմամբ, մասնակիորեն։ «Իհարկե բոլորը չեն կարող նույն ուղղության վրա հայտնվել։ Ամեն մեկն իր առաջադրանքն ուներ, մենք մերն էինք կատարում»,- խուսափողական պատասխանում է կապիտան Հակոբյանը։ Կադրային զինվորական Հակոբյանը Զինված ուժերի կազմում է դրանց ձեւավորման պահից սկսած։ «Ես ընտրել եմ զինվորականի մասնագիտությունը պատերազմի տարիներին, չնայած իմ ազգում զինվորականներ չեն եղել։ Կարծում եմ, որ զինվորական լինելը կոչում է, ու եթե դու չես սիրում քո գործը, դու բանակում ավելորդ ես»,- համարում է նա։
Տեղական, կամ ապագայում գուցե նաեւ համաշխարհային հանրահայտ անձ Գրիգոր Թադեւոսյանն արդեն ձգումների քանակով Գինեսի գրքի ռեկորդ է սահմանել , ճիշտ է դեռ ոչ պաշտոնապես՝ 3 րոպեում 99 ձգում, ու 68 ձգում 1 րոպեում։ Ռեկորդների գրքում այդ ձեռքբերումը դեռ գրանցված չէ, բայց Գրիգոր Թադեւոսյանը պարտադիր փորձելու է համաշխարհային ռեկորդ գրանցել։

STEPANAKERT. – A car is climbing up the hills. The road, given its location, is of a good quality and results of serious engineering work are visible. This is one of the sectors of the line of contact between the armed forces of Republic of Artsakh (Nagorno-Karabakh Republic/NKR) and Azerbaijan (PHOTOS).
Guests are welcomed warmly, offered coffee and sweets at the fighting positions where Armenian News-NEWS.am reporters were permitted by the Karabakh defense ministry.
Peaceful guests are welcome here. A year ago, on the night of April 2, this section of the line of contact was attacked by Azerbaijani military units and underwent a massive shelling. After receiving appropriate response, on April 5 Azerbaijan was forced to fulfill the ceasefire agreement, which is more or less observed, although it is periodically violated by subversive attacks and shelling.
This section of Karabakh positions is a kilometer away from the adversary's deployment. The Azerbaijani fortifications and settlement are clearly visible.
According to squadron commander Captain Hakobyan, the situation is relatively calm now.
“There are shots sometimes, but no tension, the situation is under control,” he says.
He notes that much depends on silent understanding on the part of the opposing side.
“If the adversary makes no provocation, we do not have to respond, and the situation remains relatively calm. Of course, unless the opposing forces receive an order to escalate,” he explains.
Hakobyan says he was “partially” involved in last year’s events. Not all can be deployed in one direction, everyone had their own task, he says.
Hakobyan, who has joined the army when Karabakh armed forces were formed, says he decided to become a serviceman during the years of war, although “there was no military in my family.”
“I think that a person must have a vocation to be a military man. If you do not like your job, you are not wanted in the army,” he assures.