Մեքենան աղմուկով բարձրանում է վեր՝ բլուրների վրայով։ Ճանապարհը, հաշվի առնելով դրա դիրքը, լավ որակի է, ու նույնիսկ ոչ պրոֆեսիոնալ աչքին շուրջը տեսանելի են ակտիվ ինժեներական աշխատանքների արդյունքները։ Սա Արցախի ու Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծի հատվածներից մեկն է (ֆոտոռեպորտաժ
Մարտական դիրքում, որը Արցախի ՊՆ-ն թույլատրել է այցելել NEWS.am–ի թղթակցին, հյուրերին դիմավորում են ուրախությամբ, առաջարկում են երկար ճանապարհից հետո մի բաժակ սուրճ խմել ու քաղցրավենիք համտեսել։
Խաղաղ հյուրերին այստեղ ուրախ են տեսնել։ Մեկ տարի առաջ, ապրիլի 2-ի լույս գիշերը, շփման գծի այս հատվածը ենթարկվել է ադրբեջանական ստորաբաժանումների հարձակմանն ու զանգվածային հրետակոծությանը։ Ստանալով արժանի պատասխան՝ Ադրբեջանը ապրիլի 5-ին ստիպված էր վերադառնալ հրադադարի մասին համաձայնագրի կատարմանը, որը քիչ թե շատ պահպանվում է, չնայած պարբերաբար խախտվում է դիվերսիոն ներթափանցման փորձերով ու գնդակոծություններով։
Հիմա այս հատվածում ղարաբաղյան դիրքերից մինչեւ հակառակորդի դիրքեր մոտ մեկ կիլոմետր հեռավորություն է։ Հստակ երեւում են ադրբեջանական դիրքերը, իսկ հեռվում՝ բնակավայրը։ Վաշտի հրամատար, կապիտան Հակոբյանի խոսքով՝ հիմա իրավիճակը կայուն է։
«Պարբերաբար հրաձգություն է լինում, բայց լարվածության մասին խոսել չի կարելի, իրավիճակը վերահսկելի է»,- ասում է կապիտանը։ Վաշտի հրամատարը նշում է, որ շա տ բան է կախված հակառակորդի լռելյայն ըմբռնումից։ «Եթե հակառակորդը չի սադրում, ստիպված չես պատասխանել, ու համեմատաբար հանգիստ իրավիճակը պահպանվում է։ Իհարկե եթե հակառակորդը չի ստանում լարվածություն սադրելու կամ ուժային գործողություններ սկսելու հրաման»,- ճշգրտում է նա։ Հակոբյանն ինքը անցած տարվա իրադարձությունների մասնակցել է, իր իսկ բնութագրմամբ, մասնակիորեն։ «Իհարկե բոլորը չեն կարող նույն ուղղության վրա հայտնվել։ Ամեն մեկն իր առաջադրանքն ուներ, մենք մերն էինք կատարում»,- խուսափողական պատասխանում է կապիտան Հակոբյանը։ Կադրային զինվորական Հակոբյանը Զինված ուժերի կազմում է դրանց ձեւավորման պահից սկսած։ «Ես ընտրել եմ զինվորականի մասնագիտությունը պատերազմի տարիներին, չնայած իմ ազգում զինվորականներ չեն եղել։ Կարծում եմ, որ զինվորական լինելը կոչում է, ու եթե դու չես սիրում քո գործը, դու բանակում ավելորդ ես»,- համարում է նա։
Տեղական, կամ ապագայում գուցե նաեւ համաշխարհային հանրահայտ անձ Գրիգոր Թադեւոսյանն արդեն ձգումների քանակով Գինեսի գրքի ռեկորդ է սահմանել , ճիշտ է դեռ ոչ պաշտոնապես՝ 3 րոպեում 99 ձգում, ու 68 ձգում 1 րոպեում։ Ռեկորդների գրքում այդ ձեռքբերումը դեռ գրանցված չէ, բայց Գրիգոր Թադեւոսյանը պարտադիր փորձելու է համաշխարհային ռեկորդ գրանցել։

Машина рыча взбирается вверх по холмам. Дорога, учитывая ее расположение, хорошего качества, и вокруг даже непрофессиональному глазу видны результаты активных инженерных работ. Это один из участков линии соприкосновения вооруженных сил Арцаха и Азербайджана. (фоторепортаж)
На боевой позиции, которую Министерство обороны Нагорно-Карабахской Республики разрешило посетить корреспондентам Новости Армении – NEWS.am, гостей встречают радушно, предлагают с дороги крепкий кофе и сладости.
Мирным гостям здесь рады. Год назад, в ночь на 2 апреля, этот участок линии соприкосновения подвергся атаке азербайджанских подразделений и массированному артобстрелу. Получив достойный ответ, Азербайджан 5 апреля был вынужден вернуться к выполнению соглашения о перемирии, которое более-менее соблюдается, хоть и периодически нарушается диверсионными вылазками и обстрелами.
Сейчас на этом участке расстояние от карабахских позиций до места дислокации противника около километра. Отчетливо видны азербайджанские укрепления, а вдалеке населенный пункт. По словам командира роты, капитана Акопяна, в настоящий момент ситуация стабильно спокойна.
«Периодически стрельба бывает, но говорить о напряженности нельзя, ситуация контролируется», - говорит капитан. Как отмечает комроты, много зависит от молчаливого понимания противников. «Если противник не провоцирует, не приходится отвечать, и относительно спокойная ситуация сохраняется. Конечно, если противник не получает приказ нагнетать напряженность или начать силовые действия», - уточняет он. Сам Акопян в прошлогодних событиях участвовал, по его характеристике, частично. «Конечно, все не могут оказаться на одном направлении. У каждого была своя задача, мы свою выполнили», - уклончиво ответил капитан Акопян. Кадровый военный, Акопян в рядах Вооруженных сил с момента их формирования. «Я выбрал профессию военного в годы войны, хотя в моем роду военных не было. Думаю, что быть военным – это призвание, и если ты не любишь свое дело – ты в армии лишний», - считает он.
Местная, а возможно и мировая знаменитость в будущем, Григор Тадевосян уже побил, правда, пока неофициально, рекорд книги Гиннеса по подтягиванию - за 3 минуты 99 подтягиваний, и 68 за 1 минуту. В книге рекордом это достижение пока не зарегистрировано, но Григор Тадевосян обязательно будет пытаться поставить мировой рекорд.