Գյումրիի ռուսական 102-րդ ռազմաբազայի զինծառայողին, նախնական տվյալներով, սպանել են կենցաղային հողի վրա: Այս մասին NEWS.am-ին հայտնեցին Հարավային ռազմական օկրուգի (ՀՌՕ) մամուլի ծառայությունում:
Հաղորդագրության համաձայն՝ ապրիլի 22-ին տեղական ժամանակով 17:00-ի սահմաններում զորամասից ոչ հեռու դանակով զինված քաղաքացիական անձը հարձակվել է ռուսական ռազմաբազայի պայմանագրային զինծառայողի վրա: «Դանակի հարվածի հետեւանքով զինծառայողը տեղում մահացել է: Գյումրիի ոստիկանությունը ձերբակալել է հարձակումն իրագործած անձին: Փաստի առիթով ռազմաբազայի շտաբի հրամանատարությունը տեղի իրավապահների հետ հետաքննություն է անցկացնում»,- ասված է ՀՌՕ-ի մամուլի ծառայության հաղորդագրությունում:
Ավելի վաղ NEWS.am-ը հայտնել էր, որ փաստի առիթով հարուցվել է քրեական գործ՝ 104-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով։ Կատարվում է նախաքննություն՝ դեպքի մանրամասները պարզելու համար։ Սպանված զինծառայողի անձը հաստատվել է. նա Դմիտրի Յալպաեւն է, 21 տարեկան, պայմանագրային զինծառայող էր: Սպանությունը կատարելու կասկածանքով ձերբակալվել է մեկ անձ՝ 20-ամյա Ջ.Ա.-ն:

Убийство военнослужащего 102-й российской военной базы в Гюмри, по предварительным данным, совершено на бытовой почве. Об этом корреспонденту Новости Армении – NEWS.am сообщили в пресс-службе Южного военного округа.
Согласно сообщению, 22 апреля около 17:00 местного времени недалеко от расположения воинской части гражданским лицом было совершено покушение на жизнь военнослужащего по контракту российской военной базы в Армении. «В результате нанесенной ножевой раны военнослужащий скончался на месте. Совершивший нападение на российского военнослужащего задержан полицией города Гюмри. По факту происшествия командованием штаба военного округа совместно с местными правоохранительными органами проводится расследование», - отмечается в сообщении пресс-службе Южного военного округа.
Ранее Новости Армении – NEWS.am сообщало, что по факту гибели российского военнослужащего, обнаруженного 22 апреля у одного из магазинов близ расположенной в Гюмри 102-й российской военной базы, возбуждено уголовное дело по признакам статьи 104 Уголовного кодекса – «убийство». Личность погибшего военнослужащего установлена. Его зовут Дмитрий Ялпаев, ему 21 год, он был военнослужащим-контрактником. По подозрению в совершении убийства задержан 20-летний Дж. А.