Օսվենցիումի կոմենդանտ Ռուդոլֆ Հեսսը իր հուշերում խոստովանել էր, որ ինքն առաջին անգամ մարդ է սպանել Առաջին համաշխարհային պատերազմի տարիներին Օսմանյան կայսրությունում իր ծառայության ժամանակ։ Այսպիսով երիտասարդ նացիստները երիտթուրքերի ֆանատներն էին։ Այս մասին իր հոդվածում գրում է ամերիկահայ գրող Քրիս Բոհջալյանը։
Նր ա խոսքով Հայոց ցեղասպանությունն իրականացրել են երիտթուրքերը, բայց գերմանացիները՝ Օսմանյան կայսրության դաշնակիցները, այ դ հանցագործության ականատեսներն են եղել։ «Հալեպից Էրզրում գերմանացի դիվանագետների հեռագրերը նույնքան հստակ են, որքան գերմանացի բժիշկ Արմին Վեգների լուսանկարները, որոնք պատկերում էին քաղցած երեխաներին ու մահացող կանանց։ Ու չնայած այդ գերմանացիներից մի քանիսը ցնցված էին իրենց տեսածով, բայց մյուսներն էլ ոգեշնչված էին»,- գրում է Բոգջալյանը։
Հեղինակը նշում է , որ Հայոց ցեղասպանության 102-րդ տարելիցին, ԱՄՆ նախագահը, ամենայն հավանականությամբ կգտնի եւս մեկ հոմանիշ, որպեսզի խուսափի «ցեղասպանություն» բառի գործածումից։ «Հավատացեք ինձ, Սպիտակ տան որոշ սփիչռայթերներ հիմա գլուխ են կոտրում այս հարցի շուրջ»,- գրում է նա։
Բոհջալյանը նշում է, որ Հոլոքոսթը, հնարավոր է, կիրականացվեր նույնիսկ առանց Հայոց ցեղասպանության նախադեպի։ Սակայն, ինչպես հավաստիացնում է պատմաբան Ստեֆան Իրիգը իր «Ցեղասպանության արդարացում» գրքում, երիտասարդ նացիստները «եղել են այնտեղ, երբ գործում էին երիտթուրքերը»։ Հենց այդ պատճառով էլ, նրա կարծիքով, այսօր ԱՄՆ-ն պետք է դադարի հորինել զանազան այլ ձեւակերպումներ, երբ խոսում է Հայոց ցեղասպանության մասին։

Heinrich Himmler considered moving to Turkey in the early 1920s. And Rudolf Hoess, commandant of Auschwitz, admitted in his memoirs that he first killed while serving in the Ottoman Empire in WWI. Make no mistake: The Young Nazis were serious fanboys of the Young Turks, Chris Bohjalian, American writer of Armenian descent, writes in Boston Globe.
In his words, the Armenian Genocide was committed by Young Turks, but the Germans, who were the allies of the Ottoman Empire, witnessed the crimes. “The cables from the German diplomats from Aleppo to Erzurum that chronicled the slaughter are as clear as the photographs that German medic Armin Wegner took of starving children and dying women. And while some of those Germans were aghast at what they were witnessing, others clearly were inspired,” Bohjalian writes.
According to the author, on the commemoration day of the 102nd anniversary of the Armenian Genocide, U.S. president will likely find yet another euphemism for the word “genocide,” “Trust me, some poor White House speechwriter’s thesaurus is looking pretty dogeared right about now,” he notes.
Furthermore, Bohjalian stresses that the Holocaust might have occurred even without the precedent of the Armenian Genocide. “But as historian Stefan Ihrig proves in his book “Justifying Genocide,” the Young Nazis were there when the Young Turks were at work.” According to him, that is exactly why today America must stop mincing words when it comes to the Armenian Genocide.