Ադրբեջանական կողմը պարզապես փորձում է, ինչպես ասում են «վատ խաղի ժամանակ դեմքի լավ արտահայտություն ընդունել», բայց դա էլ նրանց մոտ չի ստացվում։ Այդ մասին ասել է ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը պատասխանելով Հանրային հեռուստաընկերության Օրակարգ ծրագրի հարցին, թե Բաքուն ասում է, թե իբրեւ Հայաստանը խուսափում է բանակցություններից, բայց ստիպված կլինի վերադառնալ բանակցային սեղանին։
«Հայտնի է, որ Հայաստանը միշտ եղել է եւ մնում է բանակցությունների կողմնակից։ Հանրահայտ է նաեւ, որ հենց Ադրբեջանն է, որ մշտապես փորձում է Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման վերաբերյալ քննարկումները տեղափոխել այլ հարթակներ` փորձելով խուսափել բանակցություններից հրաժարվել հանդիպումներից, որոնք կազմակերպվում են համաձայնեցված ձեւաչափում եռանախագահների հովանու ներքո` բարդելով դա հայկական կողմի վրա:
Միգուցե այդ շինծու պնդումները անելուց առաջ Ադրբեջանը պետք է փորձի բացատրել, թե ինչպես է ստացվում, որ եթե հայկական կողմն է հրաժարվում այդ հանդիպումներից, ինչու դրանց ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները չի կատարում հենց Բաքուն, ինչի ականատեսը եղանք անցյալ տարի Վիեննայում եւ Սանկտ-Պետերբուրգում ձեռք բերված համաձայնությունների հետ»,- ասել է Նալբանդյանը:
Նրա խոսքով, Ադրբեջանը միշտ փորձում է հրաժարվել անգամ մինիմալ համաձայնեցված քայլերի իրականացումից, դրա հետ մեկտեղ պահանջում է առավելագույնը, մաքսիմալիստական ինչ-ինչ պահանջներով է հանդես գալիս։ «Բոլորի մոտ հաստատվում է այն տպավորությունը, որ Ադրբեջանը ունակ չէ բանակցելու: Բայց, չնայած Ադրբեջանի՝ հանդիպումներից հրաժարվելու փորձերին, ինչին վերջերս ականատես եղանք դրան Մյունխենում, դրանից առաջ Համբուրգում, Հայաստանը միշտ եղել ու մնում է բանակցություններին կողմնակից, որովհետեւ բանակցային գործընթացին այլընտրանք չկա»,- նշել է նախարարը։
Դիտարկմանը, թե մամուլում տեղեկություններ կան, որ ապրիլի 27-ին սպասվում է Հայաստանի, Ադրբեջանի եւ Ռուսաստանի արտգործնախարարների հանդիպումը, Էդվարդ Նալբանդյանը պատասխանել է. «Կա ընդհանուր ըմբռնում, որ այդպիսի հանդիպում է պետք կազմակերպել: Երբ լինի վերջնական համաձայնությունը, երբ ժամկետները ճշտվեն, մենք դրա մասին կհայտնենք»:

Азербайджанская сторона просто пытается, как говорится, делать хорошую мину при плохой игре, хотя это им тоже не удается. Об этом заявил глава МИД Армении Эдвард Налбандян программе «Оракарг» Общественного телевидения Армении, отвечая на вопрос о том, что Баку заявляет, что якобы Армения избегает переговоров, но будет вынуждена вернуться за стол переговоров. Как Вы прокомментируете данное утверждение?
«Известно, что Армения всегда была и остается сторонницей переговорного процесса. Общеизвестно также, что именно Азербайджан постоянно пытается всеми способами перенести обсуждения по карабахскому вопросу на другие площадки, пытается отказаться от встреч, переговоров, организуемых в согласованном формате под эгидой сопредседателей Минской группы, при этом возлагая ответственность на армянскую сторону за отказ от переговоров.
Может быть, прежде чем выступать с подобными ложными утверждениями, Азербайджан должен хотя бы объяснить, как так получается, что, если от встреч отказывается армянская сторона, то почему же достигнутые на этих встречах договоренности не выполняет именно Баку, именно так они поступили с договоренностями, достигнутыми в ходе прошлогодних саммитов в Вене и Санкт-Петербурге. Азербайджан постоянно пытается воспрепятствовать реализации согласованных даже минимальных шагов, одновременно выдвигая максималистские требования.
Все вновь и вновь убеждаются недоговороспособности Азербайджана. Несмотря на попытки отказываться от встреч, свидетелями чего мы стали совсем недавно в Мюнхене, а до этого в Гамбурге, несмотря на попытки Баку всячески препятствовать переговорному процессу, Армения всегда была и остается сторонницей переговоров, поскольку альтернативы переговорному процессу не существует», - заявил министр.