Կորեայի ժողովրդական բանակի հիմնադրման 85-ամյակի առիթով Փհենյանը լայնածավալ հրետանային զորավարժություններ է անցկացրել: Ըստ ՌԲԿ-ի՝ դրանք անցկացվել են Վոնսան քաղաքի մերձակայքում:
Աղբյուրների փոխանցմամբ՝ զորավարժություններին ներկա է գտնվել անձամբ Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդ Կիմ Չեն Ընը:
Փորձագետները ենթադրում էին, որ բանակի օրվա առիթով Հյուսիսային Կորեայի ղեկավարությունը հերթական անգամ կցուցադրի իր ռազմական հզորությունը, ինչպես երկրի հիմնադիր Կիմ Իր Սենի ծննդյան 105-ամյակի տոնի ժամանակ: Ապրիլի 16-ին Հյուսիսային Կորեան բալիստիկ հրթիռ էր արձակել, սակայն փորձարկումն անհաջողությամբ էր ավարտվել. հրթիռի թռիչքը 5 վայրկյան էր տեւել:
Հիմա ենթադրվում էր, որ ապրիլի 25-ին Կիմ Չեն Ընը հերթական միջուկային փորձարկման հրաման կտա, բայց այս անգամ նա բավարարվել է հրետանու հարվածի ցուցադրությամբ:

Пхеньян провел масштабные учебные артиллерийские стрельбы в честь 85-й годовщины основания Корейской народной армии, передает РБК со ссылкой на агентство Yonhap. Они прошли в районе города Вонсан, источники агентства предполагают, что на учениях присутствовал лично лидер КНДР Ким Чен Ын.
Ранее эксперты ожидали, что к этой дате руководство КНДР организует очередную акцию демонстрации своей военной мощи, как и во время празднования 105-й годовщины со дня рождения основателя КНДР Ким Ир Сена. Тогда, 16 апреля, Северная Корея попыталась осуществить пуск баллистической ракеты, однако он окончился неудачей; полет ракеты продолжался около пяти секунд.
Специалисты предсказывали, что в годовщину основания армии, 25 апреля, лидер страны Ким Чен Ын может пойти на очередные ядерные испытания, однако тот ограничился демонстрацией готовности нанести удар артиллерией.