Վենեսուելան կարող է լքել Ամերիկյան պետությունների կազմակերպությունը (ԱՊԿ), եթե այդ տարածաշրջանային դաշինքն առանց իր համաձայնության Բոլիվարյան Հանրապետության իրադրության շուրջ ԱԳՆ ղեկավարների նիստ անցկացնի։ Այս մասին ապրիլի 25-ին, Venezolana de Televisión հեռուստաալիքի եթերում հայտնել է երկրի արտաքին գերատեսչության ղեկավար Դելսի Ռոդրիգեսը։ ԱՊԿ մշտական խորհրդի նիստը նախատեսված է անցկացնել այսօր՝ ապրիլի 26-ին, հաղորդում է «ՏԱՍՍ»-ը։
«Մենք չենք հանդուրժի կամայականությունը։ Եթե առանց Վենեսուելայի համաձայնության ԱՊԿ ԱԳ նախարարների որեւէ հանդիպում անցկացվի, ես երկրի նախագահ Նիկոլաս Մադուրոյից կարգադրություն եմ ստացել սկսել Վենեսուելայի՝ այդ կազմակերպությունից դուրս գալու ընթացակարգը»,-հայտարարել է Ռոդրիգեսը։
Նա հավելել է, որ մայիսի 2-ին Սալվադորում տեղի կունենա Լատինաամերիկյան եւ կարիբյան երկրների ԱԳՆ ղեկավարների արտահերթ նիստ, որտեղ, ինչպես նախատեսվում է, կքննարկվեն Վենեսուելայում «սահմանադրական ժողովրդավարական կարգը» խաթարելու փորձերը։
Ապրիլի սկզբից Վենեսուելայում հակակառավարական հանրահավաքներ են տեղի ունենում, որոնք հաճախ վերածվում են ոստիկանության հետ բախման։ Ընդդիմադիր «Ժողովրդավարական միասնականության դաշինք»-ի տվյալներով՝ միայն ապրիլի 20-ին տեղի ունեցած հանրահավաքի ժամանակ ավելի քան 220 մարդ է տուժել։

Венесуэла может покинуть Организацию американских государств (ОАГ), если этот региональный блок проведет заседание глав МИД по ситуации в Боливарианской Республике без ее согласия. Об этом во вторник сообщила в эфире телеканала Venezolana de Televisión глава венесуэльского внешнеполитического ведомства Дельси Родригес. Заседание Постоянного совета ОАГ намечено на среду, передает ТАСС
«Мы не будем терпеть произвол, - заявила Родригес. - Если без одобрения Венесуэлы будет проведена какая-либо встреча глав МИД ОАГ, я получила указания от главы государства, президента Николаса Мадуро, приступить к процедуре вывода Венесуэлы из этой организации».
Она добавила, что 2 мая в Сальвадоре пройдет внеочередное заседание глав МИД стран - членов Сообщества латиноамериканских и карибских государств (СЕЛАК), где, как ожидается, будут обсуждаться попытки подорвать «конституционный демократический порядок» в Венесуэле.
С начала апреля в южноамериканской стране проходят антиправительственные манифестации, которые нередко перерастают в столкновения с полицией. По данным оппозиционного «Блока демократического единства», только 20 апреля на манифестациях пострадали более 220 человек. Правительство также мобилизует своих сторонников для участия в шествиях и митингах.
Согласно подсчетам неправительственной организации «Венесуэльский уголовный форум», за это время были задержаны почти 1,3 тыс. человек. По официальным данным, насилие в ходе массовых акций сторонников и противников президента Венесуэлы Николаса Мадуро к настоящему времени унесло жизни уже 26 человек.