Հայաստանի դատավորներն արդեն զգալիորեն ավելի լավ են պատրաստված կիբերհանցագործությունները քննելուն: Ապրիլի 26-ին մտավոր սեփականության պաշտպանության քննարկման ժամանակ այս մասին հայտարարեց Ոստիկանության Կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի գլխավոր վարչության բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում հանցագործությունների բաժնի պետի տեղակալ, փոխգնդապետ Վահագն Հարությունյանը: Քննարկման կազմակերպիչներն են Microsoft Armenia-ն եւ Հայ-ամերիկյան առեւտրի պալատը:
Նրա խոսքով՝ մի քանի տարի առաջ դատավորներն անգամ չէին կարող պատկերացնել, թե ինչու պետք է հայցում նշել՝ վնասակար հարձակումը որ ip-ից է բխում: Հիմա իրավիճակը նկատելիորեն փոխվել է՝ 2015 թվականին առաջարկվել է Արդարադատության նախարարության Ակադեմիայում կիբերհանցագործությունների դասընթաց անցկացնել: Այս գիտելիքները շատ կօգնեն ապագա քննիչներին, դատախազներին եւ դատավորներին:
Մտավոր իրավունքների պաշտպանության կենտրոնի տնօրեն Սարգիս Կնյազյանն իր հերթին նշեց, որ նախկինում հանրապետությունում մտավոր սեփականության, այդ թվում՝ տեղեկատվական տեխնոլոգիների գործերով ոչ մի դատավոր չկար: Նրանց համար ծրագրեր անցկացվել են, սակայն ոչ նպատակային կերպով, օրինակ՝ շրջանների դատավորների համար: Մինչդեռ ակնհայտ է, որ նման գործերի գերակշիռ մասը Երեւանում է քննվում: «Իսկ եթե դատավոըն իր վարույթում նման գործեր չունենա, նա պարզապես կմոռանա այն, ինչ սովորել է»,- նշեց Կնյազյանը:

Судьи Армении уже значительно лучше подготовлены к рассмотрению киберпреступлений. Об этом заявил 26 апреля замначальника отдела по преступлениям в сфере высоких технологий ГУБОП Полиции Армении, подполковник Ваагн Арутюнян на обсуждении по защите интеллектуальной собственности. Организаторы обсуждения – «Microsoft Armenia» и Армяно-Американская торговая палата.
По его словам, несколько лет назад судьи могли даже не представлять, зачем в иске указывать, с какого ip исходила вредоносная атака. Теперь обстановка заметно изменилась: в 2015 году в Академии Минюста было предложено прочесть курс по киберпреступлениям. Эти знания очень помогут будущим следователям, прокурорам и судьям.
В свою очередь, директор Центра защиты интеллектуальных прав Саркис Князян отметил, что раньше в республике не было ни одного судьи по делам интеллектуальной собственности, в том числе в информационных технологиях. Программы для них проводились, но нецелевым образом – например, для судей из регионов. Тогда как очевидно, что подавляющее большинство таких дел рассматривается в Ереване. «А если у судьи не будет таких дел, он просто забудет то, что учил», -  заметил Князян.