ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանի գլխավորած պատվիրակությունը ապրիլի 26-ին մեկնել է Ռուսաստանի Դաշնություն՝ մասնակցելու Միջազգային անվտանգության մոսկովյան 6-րդ համաժողովին։
Ավանդական դարձած համաժողովի այս տարվա քննարկումների առանցքում են գլոբալ եւ տարածաշրջանային մարտահրավերները, մասնավորապես՝ միջազգային ահաբեկչությունը եւ լարվածության աճը Կորեական թերակղզում։ Առանձին հարթակներում քննարկվում են նաեւ Մերձավոր Արեւելքում ծայրահեղականության եւ ահաբեկչության աճը, տեղեկատվական անվտանգության հիմնախնդիրները եւ այլն։
Համաժողովի աշխատանքների շրջանակում Վիգեն Սարգսյանը մի շարք երկկողմ հանդիպումներ է ունեցել արտերկրի իր գործընկերների հետ։ Մասնավորապես՝ ՀՀ պաշտպանության նախարարը հանդիպել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության պաշտպանության եւ զինված ուժերի աջակցման նախարար Հոսեյն Դեհղանիի հետ։ Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք հարցեր։ Անդրադարձ է կատարվել նաեւ արցախյան հակամարտությանը։ Հայաստանի եւ Իրանի պաշտպանական գերատեսչությունների ղեկավարները եւս մեկ անգամ ընդգծել են, որ խնդիրը ռազմական լուծում չունի։
Նույն օրը կայացել է նաեւ Վիգեն Սարգսյանի հանդիպումը Սերբիայի պաշտպանության նախարար Զորան Ջորջեւիչի հետ։ Ընդգծելով հայ եւ սերբ ժողովուրդների ընդհանրությունները, կողմերը համոզմունք են հայտնել, որ դա հրաշալի նախադրյալ է հայ-սերբական հարաբերությունների խորացման համար։ Մասնավորապես, նշվել է, որ համագործակցության մեծ ներուժ կա ռազմատեխնիկական, գիտահետազոտական, ռազմաբժշկական, ռազմակրթական եւ այլ ուղղություններով։ Որպես արդյունավետ փոխգործակցության օրինակ նշվել է միասնական գործունեությունը խաղաղապահ առաքելություններում։ Հայաստանի եւ Սերբիայի պաշտպանության նախարարները պայմանավորվել են ակտիվացնել շփումները՝ առավել առարկայական դարձնելով քննարկումները երկկողմ փոխգործակցության խնդիրների շուրջ։

Делегация во главе с министром обороны Армении Вигеном Саркисяном 26 апреля отправилась в Москву для участия в 6-й московской  международной конференции по безопасности.
Как сообщает пресс-служба Министерства обороны, на повестке конференции глобальные и региональные вызовы, в частности, борьба с международным терроризмом, рост напряженности на Корейском полуострове. На отдельных площадках обсуждаются рост экстремизмам на Ближнем Востоке, проблемы информационной безопасности.
В рамках форума Виген Саркисян провел ряд двусторонних встреч. В частности, глава оборонного ведомства повел встречу с министром обороны и содействия вооруженным силам Ирана Хосейном Дехданом. Стороны обсудили ряд вопросов, представляющих взаимный интерес. Собеседники затронули урегулирование нагорно-карабахского конфликта Министры обороны Армении и Ирана констатировали, что нет альтернативы мирному урегулированию конфликта.
Виген Саркисян также провел встречу с министром обороны Сербии Зораном Джорджевичем. Стороны выразили уверенность в существовании хороших предпосылок развития отношений в военно-технической, научно-исследовательской, военно-медицинской и иных сферах. В качестве успешного примера сотрудничества была отмечена миротворческая деятельность.