Ամերիկացի զինվորականները հաջողությամբ փորձարկել են Minuteman III միջմայրցամաքային բալիստիկ հրթիռը, որը երկրի միջուկային ուժերի հիմքն է կազմում, հաղորդել են ԱՄՆ ռազմաօդային ուժերի մամուլի ծառայությունից:
Հրթիռը գործարկվել է չորեքշաբթի գիշերը՝ Քալիֆորնիայի նահանգում գտնվող Վանդենբերգի ավիաբազայից: Նշվում է, որ «հրթիռի մարտագլխիկը հաջողությամբ հասել է Մարշալյան կղզիների պոլիգոն՝ մեկնարկից մոտ 4.2 հազար մղոն հեռավորության վրա»:
Ավելի վաղ ԱՄՆ ռազմաօդային ուժերի հրամանատարությունը հայտարարել էր, որ փորձակումը ծրագրված էր տարվա ընթացքում եւ կապ չունի Կորեական թերակղզում տիրող իրավիճակի հետ:

Американские военные успешно испытали межконтинентальную баллистическую ракету (МБР) Minuteman III, которая составляет основу стратегических ядерных сил страны, сообщила пресс-служба ВВС США, передает РИА Новости.
Запуск произвели в ночь на среду с авиабазы Ванденберг в штате Калифорния. Как отмечается, «боеголовка ракеты успешно долетела до полигона на атолле Кваджалейн (Маршалловы острова) примерно в 4,2 тысячи миль от места старта». За испытание отвечали подразделения ВВС в штатах Вайоминг, Монтана и Небраска.
Ранее представитель Командования глобальных ударов американских ВВС заявила, что испытания планировались за год и их проведение не связано с ситуацией на Корейском полуострове.