48-ամյա լիտվացի հաքեր Էվալդաս Ռիմասկաուսկասի հաքերական հարձակման զոհերն են դարձել Google-ը եւ Facebook-ը , հայտնում է Gazeta-ն։
Ապրիլի սկզբին Ռիմասկաուսկասին խաբեության մեջ մեղադրանք են առաջադրել՝ երկու տարի շարունակ նա ֆիշինգի օգնությամբ ավելի քան 100 մլն դոլար էր վաստակել։ Հայտնում էին, որ հաքերի զոհերն են դարձել երկու խոշոր տեխնիկական ընկերություններ։ Մեկ ամիս անց Google-ն ու Facebook-ը հայտարարություն էին հրապարակել, որտեղ խոստովանել են, որ հենց իրենք են այդ գործով տուժած կողմերը։
Zangi-ն միակ մեսենջերն է, որն ամբողջությամբ հայաֆիկացված է և ունի հայկական ստիկերներ:
Շփվեք ընկերների հետ ավելի արագ և ուրախ։ Բեռնեք, Zangi-ն անվճար է:
Երկու ընկերությունները հայտնել էին, որ իրենց հաջողվել է վերադարձնել առեւանգված միջոցները, բայց հրաժարվել էին մանրամասն մեկնաբանություններ հաղորդել։

Жертвами крупной хакерской атаки, проведенной 48-летним литовским хакером Эвальдасом Римаскаускасом, стали Google и Facebook,  сообщает  Gazeta со ссылкой на Fortune.
В начале апреля Римаскаускасу были предъявлены обвинения в мошеннической деятельности — в течение двух лет с помощью фишинга он заработал свыше $100 млн. Сообщалось, что жертвами хакера стали две крупные техкомпании. Спустя месяц Google и Facebook выпустили заявления, в которых признались, что именно они являются пострадавшими сторонами в этом деле.
Обе компании заявили, что им удалось вернуть похищенные средства, но отказались давать подробные комментарии.