ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի վերջին հայտարարություններն ապտակ են Ադրբեջանի ապակառուցողական քաղաքականությանը: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցին ասել է Ազգային ժողովի փոխնախագահ, ՀՀԿ մամուլի քարտուղար Էդուրադ Շարմազանովը:
Խոսելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի միջնորդների վերջին հայտարարության մասին, որտեղ առաջին անգամ հստակորեն նշվում է ադրբեջանական կողմի շփման գծում հրադադարի ռեժիմը խախտելու մասին` Շարմազանովը նշել է. «Ես կարծում եմ,որ ԵԱՀԿ Միսնկի խմբի համբերության բաժակն արդեն լցվել է, քանի որ սա առաջին դեպքը չէ, երբ Ադրբեջանը ակնհայտորեն խախտում է հրադադարի ռեժիմը, դիմում ագրեսիվ գործողությունների: Այսպես եղավ նաեւ անցյալ տարվա ապրիլին, սակայն, դժբախտաբար,պատասխան գնահատական չտրվեց»: ՀՀ խորհրդարանի փոխնախագահը դրական է գնահատել այն փաստը, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը, լսելով հայկական կողմերի կոչերը, արդեն հասցեագրված գնահատականներով է հանդես գալիս:
«Բայց ես չեմ կարծում, թե այդ գնահականները բավարար են, դրանք միայն գործողությունների սկիզբն են: Պետք է հետեւեն նաեւ պատժամիջոցներ Ադրբեջանի նկատմամբ, եթե այդ երկիրը շարունակի նման ապակառուցողական քաղաքականությունը», - ընդգծել է Էդուարդ Շարմազանովը: Նա նշել է, որ սա շատ կարեւոր հայտարարություն է, քանի որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրները, որոնք նաեւ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի մշտական անդամներ են, ուղիղ ու հստակ իրերն իրենց անուններով կոչեցին: «Ամեն ինչ դրանից է սկսվում: Սա ակնհայտ ապտակ է Ադրբեջանի ապակառուցողական քաղաքականությանը: Մենք պետք է վճռական լինենք ու միավորենք մեր ջանքերը`ռազմական ու դիվանագիտական ճակատում: Այդ հայտարարությունները պետք է շարունակություն ունենան: Ինչ-որ առումով դա նաեւ ուշացած հայտարարություն էր: Ես դրական եմ գնահատում այն, որ Ռուսաստանն առաջին անգամ Մարիա Զախարովայի շուրթերով խոսեց այդ մասին: Մենք գիտենք, որ այսօր տարածաշրջանում նրա դերը շատ կարեւոր է», -նշել է Շարմազանովը: Շարմազանովի համոզմամբ`դա խոսում է այն մասին, որ Ադրբեջանը ձախողվում է դիվանագիտական ասպարեզում եւ բացի ռազմական արկածախնդրությունների դիմելուց նրան այլեւս ոչինչ չի մնում:
Հիշեցնենք, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները դատապարտել են արցախյան հակամարտության գոտու շփման գծում հրադադարի ռեժիմի վերջին խախտումները եւ կողմերին կոչ արել անհրաժեշտ միջոցներ ձեռնարկել հակամարտության գոտում հետագա լարվածությունը կանխելու համար:
«Բազմաթիվ հավաստի աղբյուրներից ստացված տեղեկատվության համաձայն, Ադրբեջանը մայիսի 15-ին շփման գծում հրթիռ է արձակել՝ ոչնչացնելով ռազմական տեխնիկա։ Մայիսի 16-ի երեկոյան եւ հաջորդ օրը հայկական զինված ուժերը պատասխանել են տարբեր տրամաչափի ականանետային կրակահերթերով։ Երկու կողմերի նման գործողությունները հրադադարի ռեժիմի զգալի խախտում եւ տագնապի առիթ են»,-ասվում է հայտարարությունում:

Последнее заявление Минской группы ОБСЕ – пощечина деструктивной политике Азербайджана. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявил новоизбранный вице-председатель Национального Собрания, пресс-секретарь правящей Республиканской партии Армении Эдуард Шармазанов.
Касаясь последнего заявления посредников МГ ОБСЕ, где впервые конкретно указывается о нарушении азербайджанской стороной режима прекращения огня на линии соприкосновения, Шармазанов отметил: «Я думаю, что чаша терпения Минской группы ОБСЕ уже переполнена, поскольку это не первый случай, когда Азербайджан, очевидным образом нарушая режим прекращения огня, прибегает к агрессивным действиям. Так случилось и в апреле прошлого года, но, к сожалению, не последовало адресной оценки». Вице-председатель парламента Армении положительно оценил факт того, что Минская группа ОБСЕ, прислушавшись также к призывам армянских сторон, уже выступает с адресными оценками. «Но я не думаю, что эти оценки достаточны, это – только начало действий, должны последовать санкции в отношении Азербайджана, если эта страна продолжит подобную деструктивную политику», - подчеркнул Эдуард Шармазанов. Это очень важное заявление, продолжил он, поскольку страны-сопредседатели МГ ОБСЕ, которые одновременно являются постоянными членами Совета безопасности ООН, четко и прямо назвали вещи своими именами. «Все начинается с этого. Это явная пощечина деструктивной политике Азербайджана. Мы должны быть решительными и объединить наши усилия, как на военном, так и дипломатическом фронте. Эти заявления должны иметь свое продолжение. В какой-то степени это было запоздалым заявлением. Я положительно оцениваю то, что Россия первой устами Марии Захаровой заговорила об этом. Мы знаем, что роль России сегодня в регионе очень важна», - заметил Шармазанов. Это, по его убеждению, говорит о том, что Азербайджан терпит провал на дипломатической арене, и ему не остается ничего, кроме как прибегать к военным авантюрам.
Напомним, что сопредседатели Минской группы ОБСЕ осудили недавние нарушения режима прекращения огня на линии соприкосновения в зоне карабахского конфликта и призвали стороны принять все необходимые меры для предотвращения дальнейшей эскалации в зоне конфликта. «Согласно информации, собранной из нескольких достоверных источников, 15 мая вооруженные силы Азербайджана выпустили ракету, которая пересекла линию соприкосновения в зоне карабахского конфликта, нанеся удар по военной технике. Вечером 16 мая и до 17 мая армянские вооруженные силы вели ответный огонь с минометов  различного калибра. Действия обеих сторон представляют собой значительные нарушения режима прекращения огня и вызывают тревогу», - говорится в заявлении посредников.