Իրանի նման երկրի հետ պատժամիջոցների եւ սպառնալիքի լեզվով խոսելն արդեն պատմություն է: Մայիսի 22-ին լրագրողների հետ հանդիպմանն այս մասին հայտարարեց իրանագետ Վարդան Ոսկանյանը:
Անդրադառնալով ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի՝ Իրանին մեկուսացնելու կոչին, Ոսկանյանը նշեց. «ԱՄՆ-ն խնդիր ունի ամրապնդել դիրքերն Իրանի հետ հարաբերություններում: Անկասկած, Թեհրանը խնդիրներ ունի Սաուդյան Արաբիայի, արաբական մի շարք այլ երկրների հետ, բայց այդ պետությունները չեն կարող մեկուսացնել Իրանին: Դա քաղաքական առումով շահեկան չէ նրանց համար եւ վտանգավոր է ռազմական տեսանկյունից»:
Հիշեցնենք, որ Սաուդյան Արաբիա կատարած առաջին արտասահմանյան այցի ընթացքում ԱՄՆ նախագահը մահմեդական 55 երկրների ղեկավարների առջեւ ելույթում կտրուկ քննադատության էր ենթարկել Իրանին՝ նրան մեղադրելով ահաբեկչությանն աջակցելու համար:
«Լիբանանից մինչեւ Իրաք ու Եմեն Իրանը ֆինանսավորում է զենքի մատակարարումը, մարզում է ահաբեկիչներին, զինյալներին եւ ծայրահեղական այլ խմբերին, որոնք ավերածություն եւ քաոս են սերմանում ամբողջ տարածաշրջանում: Իրանի կառավարությունը բացահայտորեն խոսում զանգվածային սպանությունների մասին, խոստանում է ոչնչացնել Իսրայելը, ԱՄՆ-ի մահն է խոստանում, խոստանում է ոչնչացնել բազմաթիվ առաջնորդների եւ ժողովուրդների, այդ թվում նրանց, ովքեր հիմա այս դահլիճում են»,- մասնավորապես հայտարարել էր Թրամփը:

Разговоры с такой страной, как Иран, на языке санкций и угроз – уже история. Об этом на встрече с журналистами 22 мая заявил иранист Вардан Восканян.
Касаясь последнего призыва президента США Дональда Трампа изолировать Иран, Восканян отметил: «Перед США стоит задача укрепить свои позиции в отношениях с Ираном. Несомненно, у Тегерана проблемы с Саудовской Аравией, с некоторыми арабскими странами, но у этих государств нет возможности изолировать Иран. Это политически невыгодно им и опасно с военной точки зрения».
Напомним, что в ходе своего первого зарубежного визита в Саудовскую Аравию президент США Дональд Трамп, выступая перед 55 лидерами мусульманских стран, обрушился с резкой критикой на Иран, обвинив Тегеран в поддержке терроризма. «От Ливана до Ирака и Йемена Иран финансирует поставки оружия, тренирует террористов, боевиков и другие экстремистские группы, которые сеют разрушение и хаос по всему региону. Правительство Ирана открыто говорит о массовых убийствах, обещает уничтожить Израиль, обещает смерть Америке и уничтожение многим лидерам и нациям, в том числе и тем, кто находится в этом зале», - заявил, в частности, Трамп.