Ադրբեջանական ծագմամբ խնձորների թեման դեռեւս չի փակվել: «Ժողովուրդ»-ի տեղեկություններով՝ ՀՀ ՊԵԿ-ը պարզել է, որ իրականում այդ խնձորները եղել են լեհական, պարզապես պիտակավորվել են Ադրբեջանում: Այդ երկրում են պիտակավորվում նաեւ մերձարեւադարձային մրգեր, այդ թվում՝ կիվի:
Պարզվում է՝ այս օրերին մաքսային տեսուչներն արգելում են Հայաստան ցանկացած տեսակի խնձորի ներկրումը, եթե դրանց վրա չկան պիտակներ՝ ապահովության համար: Ու սա այն դեպքում, երբ Հայաստանում չկա Ադրբեջանից ու, առհասարակ, որեւէ երկրից որեւէ ապրանք ներկրելու իրավական սահմանափակում. ժամանակին նման արգելք եղել է 2009թ. գյուղատնտեսության նախկին նախարար Գերասիմ Ալավերդյանի հրամանով, որը, սակայն, Սերգո Կարապետյանը 2013թ. հունիսին չեղյալ էր հայտարարել:
Հետաքրքիրն այն է, որ այս աղմուկից հետո անգամ ադրբեջանական ծագման ապրանքներն արգելելուն ուղղված որեւէ իրավական ակտ չկայացվեց, փոխարենը սահմանին շարունակվում են կամայական գործողությունները՝ ֆեյսբուքյան հասարակության դժգոհությունը չհարուցելու զգուշավորությունից դրդված»:

YEREVAN. – The matter of importing of apples from Azerbaijan to Armenia has not yet been closed.
The State Revenue Committee of Armenia has found out that these apples were actually from Poland, but they were labeled in Azerbaijan, according to Zhoghovurd (People) newspaper.
“These days, customs inspectors are prohibiting any type of apple imports to Armenia if there are no labels on them, for safety. And this is the case when there are no legal restrictions in Armenia on importing any goods from Azerbaijan, and, in general, from any country.
“Even after this uproar, no legal act was signed toward prohibiting goods of Azerbaijani origin. Instead, arbitrary actions, stemming from the cautiousness of not causing the discontent of the Facebook community, continue on the border [of Armenia],” wrote Zhoghovurd.