Ներկայումս Հայաստանի տնտեսության համար արտաքին խթանները բավականին դրական են: Մայիսի 24-ին՝ լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ այս մասին ասաց Կենտրոնական բանկի նախկին նախագահ, տնտեսագետ Բագրատ Ասատրյանը:
Նրա խոսքով՝ համաշխարհային տնտեսության հետ կապված ակնկալիքները դրական են: «Ռուսաստանում սպասվում է առնվազն 1-2 տոկոսով տնտեսական աճ: Սա դրական կանդրադառնա նաեւ Հայաստանի վրա»,- ընդգծեց Ասատրյանը՝ շարունակելով, որ Հայաստանից արտագաղթի պատկերը, սակայն, ծանր է: «Արտագաղթի մասով անցյալ տարվա ցուցանիշները գրեթե պահպանվել են, իսկ անցյալ տարի թիվը ռեկորդային էր՝ Հայաստանից 55 հազար մարդ է հեռացել»,- ասաց Բագրատ Ասատրյանը:

В настоящее время для экономики Армении внешние стимулы довольно положительные. Об этом на встрече с журналистами 24 мая заявил бывший председатель Центрального банка Армении времен правления Левона Тер-Петросяна Баграт Асатрян.
По его словам, в этом году есть положительные ожидания в связи с мировой экономикой. «В России ожидается экономический рост минимум в 1 – 2 процента. Это положительно скажется также на Армении», - подчеркнул Асатрян. Однако картина с эмиграцией из Армении, продолжил экономист, удручающая. «По части эмиграции почти сохранились прошлогодние показатели, а в прошлом году цифра была рекордной: Армению покинули 55 тысяч человек», - добавил Баграт Асатрян.