Ադրբեջանը քաղաքական եւ ռազմական առումով տանուլ է տալիս: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարեց Հայաստանի պաշտպանության նախկին նախարար Վաղարշակ Հարությունյանը:
Նրա խոսքով՝ անցած տարվա ապրիլյան իրադարձությունների ժամանակ Բաքուն ցանկանում էր մեկ բանի հասնել՝ համանախագահներին ստիպել առաջարկել տարբերակ, որոնք տարածքների հանձնում են նախատեսում:
«Նրանք դրան հասնել չկարողացան: Հակառակը՝ հայկական կողմն առաջ քաշեց պայմաններ, համանախագահները դրանք ընդունեցին, եւ Վիեննայում ու Սանկտ Պետերբուրգում հարց առաջադրեցին, որպեսզի Ադրբեջանը համաձայնի հետաքննության մեխանիզմների սահմանմանը, որոնք կբացահայտեն, թե ով է խախտում հրադադարը: Այդ պատճառով Բաքուն հիմա փակուղու մեջ է. նրանից պահանջում են, իսկ նա չի ցանկանում կատարել այդ պայմանները, քանի որ այդպիսով պարզ կլինի, թե ով է խախտում հրադադարի ռեժիմը»,- ընդգծեց Հարությունյանը:
Անդրադառնալով ադրբեջանկան կողմից «Սպայկ» տեսակի կառավարվող հրթիռի կիրառմանը՝ նախկին նախարարն ասաց. «Կառավորվող հրթիռի կիրառման իմաստը նրանց ռազմավարության շրջանակում է, որը հետեւյալն է. վախի մթնոլորտ ստեղծել Հայաստանում եւ Արցախում, ինչը կազդի ղարաբաղյան հարցով ռազմաքաղաքական որոշման ընդունման վրա: Այսինքն՝ նրանք կարծում են, որ հրադադարի ռեժիմի պարբերական խախտումների միջոցով կհասնեն ղարաբաղյան խնդրի կարգավորման»: Ադրբեջանը, ունենալով ավելի շատ ռազմական եւ այլ ռեսուրսներ, պարտվել է պատերազմում եւ 25 տարի շարունակ չի կարողանում լուծել այդ հարցը:
Հիշեցնենք, որ Ադրբեջանի ԶՈՒ-ն մայիսի 15-ին եւ մայիսի 16-ի գիշերը շուրջ 55 անգամ խախտել էր հրադադարի ռեժիմը: Շփման գծի արեւելյան հատվածում հակառակորդը «Սպայկ» տեսակի կառավարվող հրթիռ էր կիրառել, ինչի հետեւանքով մասնակիորեն վնասվել էր ռազմական տեխնիկայի մեկ միավոր: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները մայիսի 18-ին հայտարարությամբ հանդես եկավ՝ առաջին անգամ նշելով, որ հրադադարը խախտել է ադրբեջանական կողմը:

В политическом и военном плане Азербайджан проигрывает. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявил бывший министр обороны Армении Вагаршак Арутюнян.
По его словам, во время апрельских событий прошлого года Баку хотел добиться одного – вынудить сопредседателей Минской группы выложить вариант, где передаются территории. «Они этого не добились. Наоборот, армянская сторона выдвинула условие, сопредседатели его приняли, и в ходе встреч в Вене и Санкт-Петербурге поставили вопрос, чтобы Азербайджан согласился на установление механизмов, которые раскроют, кто нарушает режим прекращения огня. Поэтому сейчас Баку в тупике: от него требуют, а он не хочет выполнять это условие, поскольку таким образом станет ясно, кто нарушает режим перемирия», - подчеркнул Арутюнян.
Касаясь применения азербайджанской стороной управляемой ракеты «Спайк», экс-министр отметил: «Смысл применения управляемой ракеты укладывается в их стратегию, которая заключается в следующем – создать атмосферу страха в Карабахе и в Армении, что повлияет на принятие военно-политического решения по карабахскому вопросу. То есть они думают, что посредством периодических нарушений режима прекращения огня добьются решения карабахского вопроса». Азербайджан, имея больше военных и других ресурсов, добавил он, проиграл в войне и на протяжении 25 лет не может решить эту проблему.
Напомним, что ВС Азербайджана 15 мая и в ночь на 16 мая около 55 раз нарушили режим перемирия на линии соприкосновения с Нагорно-Карабахской Республикой. На восточном направлении противник применил управляемую ракету «Спайк», в результате частично повреждена одна единица военной техники. Сопредседатели МГ ОБСЕ в своем заявлении об 18 мая впервые прямо указали, что режим прекращения огня нарушил Азербайджан.