Համաշխարհային անվտանգություն ու կայունություն ապահովել չի հաջողվի, քանի դեռ Արեւելք-Արեւմուտք հարաբերություններում գործընկերության մթնոլորտ չի ստեղծվել։ Այս մասին հայտարարել է ՀԱՊԿ (Հավաքական Անվտանգության պայմանագրի կազմակերպություն) գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովը, հաղորդում է «ՏԱՍՍ»-ը։
«Անվիճելի է, որ ժամանակակից պայմաններում գոյություն ունեն ընդհանուր մարտահրավերներ ու անվտանգության սպառնալիքներ, որոնց հաղթահարելու կառուցողական փոխգործողությունը, նաեւ՝ համապատասխան միջազգային կազմակերպությունների հետ, գոյություն ունեցող աշխարհակարգն առավել կայուն ու անվտանգ կդարձներ։ ՀԱՊԿ-ն ձգտում է նման համագործակցություն ձեւավորել»,- ասել է Խաչատուրովը։
«Սակայն այդ հարցի շուրջ, մեր կարծիքով, պահպանվում են գլոբալ դիմակայության տարիներին մշակված հնացած կարծրատիպերը։ Ակնհայտ է, որ քանի դեռ չկա Արեւելք-Արեւմուտք հարաբերություններում գործընկերության մթնոլորտ, մեզ չի հաջողվի անվտանգություն ու կայունություն ապահովել աշխարհում»,- նշել է նա։
Նրա խոսքով՝ վերջին 2.5 տասնամյակում ՀԱՊԿ հայեցակարգը որոշակի էվոլուցիայի է ենթարկվել՝ աշխարհում գլոբալ առաջնորդության համար մրցակցության, ռեսուրսների համար պայքարի, զինված հակամարտությունների, լարվածության սրացման եւ միջազգային ահաբեկչական սպառնալիքի հետ կապված։
Խաչատուրովն ասել է, որ ՀԱՊԿ-ում հավաքական անվտանգության գործող համակարգ է ստեղծվել՝ հիմնված «երեք ոլորտներում միմյանց լրացնող հավաքական ջանքերի վրա՝ քաղաքական, ռազմական համագործակցություն եւ մարտահրավերներին ու սպառնալիքներին դիմակայելուն ուղղղված համագործակցություն»։

Мировую безопасность и стабильность не удастся обеспечить, пока не создана атмосфера партнерства в отношениях Восток – Запад. Об этом заявил генеральный секретарь ОДКБ Юрий Хачатуров, передает ТАСС
«Бесспорно то, что в современных условиях существуют общие вызовы и угрозы безопасности, конструктивное взаимодействие в преодолении которых с участием всех субъектов международного права, в том числе профильных международных организаций, сделало бы существующий миропорядок более безопасным и стабильным. ОДКБ стремится к налаживанию такого взаимодействия», - сказал Хачатуров.
«Однако в подходах к этому вопросу у ряда партнеров, по нашему мнению, сохраняются выработанные в годы глобального противостояния изрядно устаревшие стереотипы. Очевидно, что пока мир не добьется создания атмосферы партнерства в отношениях Восток - Запад, нам не удастся всецело обеспечить безопасность и стабильность», - отметил он.
По его словам, за последние два с половиной десятилетия концепция становления ОДКБ претерпела определенную эволюцию в связи с соперничеством в мире за глобальное лидерство, борьбой за ресурсы, эскалацией вооруженных конфликтов и угрозой международного терроризма.
Хачатуров рассказал, что в ОДКБ создана действенная система коллективной безопасности, основанная на «трех дополняющих друг друга областях приложения коллективных усилий: политическое, военное сотрудничество и сотрудничество в сфере противодействия вызовам и угрозам».