Համաշխարհային անվտանգություն ու կայունություն ապահովել չի հաջողվի, քանի դեռ Արեւելք-Արեւմուտք հարաբերություններում գործընկերության մթնոլորտ չի ստեղծվել։ Այս մասին հայտարարել է ՀԱՊԿ (Հավաքական Անվտանգության պայմանագրի կազմակերպություն) գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովը, հաղորդում է «ՏԱՍՍ»-ը։
«Անվիճելի է, որ ժամանակակից պայմաններում գոյություն ունեն ընդհանուր մարտահրավերներ ու անվտանգության սպառնալիքներ, որոնց հաղթահարելու կառուցողական փոխգործողությունը, նաեւ՝ համապատասխան միջազգային կազմակերպությունների հետ, գոյություն ունեցող աշխարհակարգն առավել կայուն ու անվտանգ կդարձներ։ ՀԱՊԿ-ն ձգտում է նման համագործակցություն ձեւավորել»,- ասել է Խաչատուրովը։
«Սակայն այդ հարցի շուրջ, մեր կարծիքով, պահպանվում են գլոբալ դիմակայության տարիներին մշակված հնացած կարծրատիպերը։ Ակնհայտ է, որ քանի դեռ չկա Արեւելք-Արեւմուտք հարաբերություններում գործընկերության մթնոլորտ, մեզ չի հաջողվի անվտանգություն ու կայունություն ապահովել աշխարհում»,- նշել է նա։
Նրա խոսքով՝ վերջին 2.5 տասնամյակում ՀԱՊԿ հայեցակարգը որոշակի էվոլուցիայի է ենթարկվել՝ աշխարհում գլոբալ առաջնորդության համար մրցակցության, ռեսուրսների համար պայքարի, զինված հակամարտությունների, լարվածության սրացման եւ միջազգային ահաբեկչական սպառնալիքի հետ կապված։
Խաչատուրովն ասել է, որ ՀԱՊԿ-ում հավաքական անվտանգության գործող համակարգ է ստեղծվել՝ հիմնված «երեք ոլորտներում միմյանց լրացնող հավաքական ջանքերի վրա՝ քաղաքական, ռազմական համագործակցություն եւ մարտահրավերներին ու սպառնալիքներին դիմակայելուն ուղղղված համագործակցություն»։

World’s security and stability will not be achieved until an atmosphere of partnership prevails in the East-West relations, TASS reported quoting CSTO Secretary General Yuri Khachaturov.
Khachaturov said that undoubtedly, there are common challenges and threats to security in modern world, and constructive interaction, including with specialized international organizations, in order to overcome these difficulties, will make the existing world order more secure and stable.
However, according to him, several partners have outdated stereotyped approaches to these issues, thus, atmosphere of partnership in East-West relations is needed.
According to him, over the past two and a half decades the concept of CSTO formation has undergone a certain evolution in connection with rivalry for global leadership, fight for resources, as well as escalation of armed conflicts and threat of the international terrorism.
Khachaturov said that the CSTO has created an effective system of collective security based on “three complementary areas of application of collective efforts: political, military cooperation and cooperation in countering challenges and threats.”