Օպերայի համաշխարհային աստղ Մարիա Գուլեգինան ժամանել է Հայաստան՝ մասնակցելու «Ավրորա» մրցանակաբաշխությանը։ «Զվարթնոց» օդանավակայանում լրագրողների հետ զրույցում երգչուհին նշեց, որ սա շատ կարեւոր իրադարձություն է հայերի համար:
«Երբ իմացա «Ավրորա» մրցանակաբաշխության մասին, որը հիմնադրվեց Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ, հասկացա, թե որքան ճիշտ, մարդկային բան է հիշել այն մարդկանց, ովքեր երբեւէ մեզ օգնել են, եւ օգնել են այն ժամանակ, երբ դա իսկապես անհնար է եղել։  Ես կարծում եմ, որ սա շատ կարեւոր է։ Աստված թող առողջություն տա այս նախաձեռնության հեղինակներին: Այս մրցանակաբաշխությունը շատ կարեւոր է հայերի համար, քանի որ հենց մենք ենք օգնության կարիք ունեցել»,-ասաց Գուլեգինան՝ չկարողանալով զսպել հուզմունքը։
Խոսելով Հայոց Ցեղասպանության եւ իր հայկական արմատների մասին՝ Գուլեգինան հուզվեց. «Հիմա կարտասվեմ»:
«Իմ նախնիները փախել են էրզրումից եւ հաստատվել Վրաստանում, բայց միեւնույն է՝  տանը միշտ հնչել է հայկական երաժշտություն, միշտ պատմվել են պատմություններ, մանկուց կարդացել են «Մուսա լեռան 40 օրը», «Վերք Հայաստանին». դրանցով եմ ես մեծացել։ Չնայած նրան,  որ ես բազմազգ երեխա եմ, ինչ-որ հայկական բան իմ մեջ հաղթել է»,- ասաց Գուլեգինան:

Оперная певица Мария Гулегина прибыла в Армению для участия в церемонии награждения «Аврора». В беседе с журналистами в аэропорту «Звартноц» Гулегина отметила, что это важное событие для армян.
«Когда я услышал, что это премия была организована к столетию (Геноцида армян – ред.), поняла, насколько это правильно и по-человечески – вспомнить тех людей, которые нам когда-нибудь помогали, и помогали в такие моменты, когда это было практически невозможно. Это очень важная премия. И дай Бог здоровья тем людья, кто это придумал, это просто потрясающе. «Аврора» - самая важная премия для нас, для армян, так как именно мы нуждались в помощи, - сказала Гулегина, едва сдерживая эмоции, - Сейчас расплачусь».
Говоря о Геноциде армян и своих армянских корнях певица рассказала, что ее предки бежали из Эрзрума и обосновались в Грузии. «В доме всегда звучала армянская музыка, рассказывали истории, с детства заставляли читать «40 дней Муса-дага», «Раны Армении». Я на этом выросла. Несмотря на то я очень многонациональный ребенок, но что-то армянское во мне победило».