ՆԱՏՕ-ի երկրները ընդունել են ազգային ծրագրեր՝ ռազմական ծախսերը մինչեւ ՀՆԱ 2 տոկոս ավելացնելու մասին։ Այս մասին հայտնել է կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Ենս Սթոլթենբերգը Բրյուսելում ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովի ամփոփիչ մամուլի ասուլիսի ժամանակ։
«Այդ ծրագրերի իրականացման առաջին գնահատումը կանցնի դեկտեմբերին՝ ՆԱՏՕ-ի ԱԳ նախարարների հանդիպման ժամանակ»,- ասել է գլխավոր քարտուղարը։
Նաեւ ՆԱՏՕ-ի 28 անդամների պետությունների ու կառավարությունների ղեկավարները որոշել են ստեղծել տեղեկությունների փոխանակման հակաահաբեկչական կենտրոն Բրյուսելում։ «Մենք որոշել ենք մեր շտաբ բնակարանում ստեղծել հակաահաբեկչական հետախուզության նոր բջիջ»,- ասել է նա։ Սթոլթենբերգի խոսքով, կառույցը կունենա նոր համակարգող։
Բացի դրանից Սթոլթենբերգը հայտնել է, որ ՆԱՏՕ-ն ընդլայնելու է աջակցությունը ու հետագայում միանալու է ԱՄՆ ղեկավարած կոալիցիային, որը Սիրիայում ո ւ Իրաքում գործողություններ է իրականացնում ԻՊ-ի դեմ։
«Լինել կոալիցիայի անդամ՝ չի նշանակում, որ ՆԱՏՕ-ն մասնակցելու է ռազմական գործողություններին, սակայն դա հզոր ազդանշան է ահաբեկչության դեմ միջազգային պայքարին մեր հանձնառության մասին,- նշել է Սթոլթենբերգը,- ՆԱՏՕ-ն հնարավորություն կստանա մասնակցել քաղաքական որոշումների մշակմանը»։

Страны НАТО приняли национальные планы по увеличению военных расходов до 2% ВВП. Об этом заявил генсек организации Йенс Столтенберг на итоговой пресс-конференции саммита Североатлантического альянса в Брюсселе, передает ТАСС.
«Первая оценка реализации этих планов пройдет в декабре на встрече министров иностранных дел НАТО», - сказал генсек.
Также главы государств и правительств 28 стран-членов НАТО решили создать антитеррористический центр по обмену информацией в Брюсселе. «Мы решили создать новую ячейку по антитеррористической разведке в нашей штаб-квартире», - сказал он. По словам Столтенберга, у новой структуры появится свой координатор, однако кто им станет, пока неизвестно.
Кроме того, генсек заявимл, что НАТО расширит поддержку и в будущем присоединится к коалиции во главе с США, проводящей операцию против террористической группировки «Исламское государство» в Сирии и Ираке.
«Быть членом коалиции не означает, что НАТО будет участвовать в боевых действиях, однако это мощные сигнал о нашей приверженности делу международной борьбы с терроризмом, - отметил Столтенберг. - НАТО получит возможность участвовать в выработке политических решений».