ԱՄՆ ներքին անվտանգության նախարար Ջոն Քելին հայտնել է, որ ամերիկացիները դուրս չէին գա տնից, եթե ահաբեկչական սպառնալիքի մասին իմանային այնքան, որքան ինքը գիտի։ Իր ձեւով կատակայինն, բայց բովանդակությամբ առավել քան լուրջ արտահայտությունն այսօր հնչել է Fox News–ին տված հարցազրույցում։
«Ըստ էության ես ասում էի, որ եթե նա ահաբեկչության մասին իմանար այնքան, որքան ես գիտեմ, ապա առավոտյան տնից դուրս չէր գա»,- ասել է նախարարը։
Նա հիշեցրել է, որ միայն վերջին շաբաթում «ըստ էության նույն խմբավորումները։ աշխարհում առնվազն չորս հարձակում են իրականացրել՝ Անգլիայում, Եգիպտոսում, Ֆիլիպիններում ու Ինդոնեզիայում։
«Դա կատարվում է շրջանաձեւ, առանց դադարի,- հայտնել է Քե;ին,- Ու մեր երկրում նույնպես կարող է տեղի ունենալ ցանկացած պահի»։ Չնայած նախարարը հայրենակիցներին վստահեցրել է, որ նրանց պաշտպանում են «հոյակապ մարդիկ» այդ թվում իր ենթակաները։

Министр внутренней безопасности США Джон Келли заявил, что американцы не выходили бы из дома, если бы знали о террористических угрозах столько же, сколько он сам. Это шутливое по форме, но более чем серьезное по существу высказывание прозвучало сегодня в его интервью телекомпании Fox News, передает ТАСС.
«По пути сюда я говорил , что если бы он знал о терроризме столько же, сколько знаю я, то по утрам не выходил бы из дома», - сказал министр.
Он напомнил, что только за последнюю неделю «по сути одни и те же группировки» совершили по всему миру как минимум четыре нападения - в Англии, Египте, на Филиппинах и в Индонезии.
«Это творится кругом, постоянно, без перерыва, - заявил Келли. - И у нас может произойти почти в любое время». Впрочем, министр заверил соотечественников, что тех охраняют «прекрасные люди», в том числе и его собственные подчиненные.