Արագ սնունդի Burger King ռեստորանների ցանցը Բելգիայի շուկա իր մուտքը ներկայացրել է երկրի թագավորի զվարճալի ընտրություններով, ինչն առաջացրել է Բելգիայի թագավորական ընտանիքի դժգոհությունը եւ զայրույթը, փոխանցում է BBC-ն:
Ընտրություններն անցկացվում են whoisthe.king.be կայքում: Օգտատերերին հիշեցնում են, որ 2013 թվականի հուլիսի 21-ին Բելգիայի միապետ է դարձել Ֆիլիպը, իսկ 2017 թվականի մայիսի 19-ին «Բելգիա իր մուտքի մասին է հայտարարել Burger King-ը»: «Երկու թագավոր, մեկ թագ, ո՞վ է իշխելու»,- հարցնում են օգտատերերին եւ առաջարկում քվեարկել Ֆիլիպի կամ Burger King-ի օգտին:
Ի դեպ, իշխող միապետին ընտրելու դեպքում կայքը հարցնում է. «Դուք վստա՞հ եք: Նա ձեզ համար կարտոֆիլի ֆրի չի տապակի»: Եթե «այո» պատասխանեք, ապա հարց կառաջանա. «Դուք վստահ եք, որ վստահ եք», իսկ «այո» կոճակը զգալիորեն փոքր է դառնում, քան «ոչ» կոճակը:
Կայքում քվեարկությունը բաց է մինչեւ հունիսի 19-ը: Բելգիայում Burger King-ն իր առաջին ռեստորանը կբացի հունիսի վերջին:
Բելգիայի թագավորական ընտանիքի ներկայացուցիչ Պիեր Էմանուել դե Բոն հայտարարել է, որ թագավորի նկարի օգտագործմանը պետք է միապետը հավանություն տա, սակայն նրանից թույլտվություն չեն խնդրել: «Մենք նման մոտեցմանը հավանություն չենք տալիս,- ասել է նա: - Քանի որ դա կոմերցիոն նպատակներով է արվում, մենք մեր համաձայնությունը չէինք տա»:

Сеть ресторанов быстрого питания Burger King анонсировала свой выход на бельгийский рынок шуточными выборами короля страны, что вызвало недовольство и возмущение бельгийской королевской семьи, передает BBC.
Выборы проходят на сайте whoisthe.king.be. Пользователям напоминают, что 21 июля 2013 года бельгийским монархом стал Филипп, а 19 мая 2017 года «о своем приходе в Бельгию объявил Burger King». «Два короля, одна корона, кто будет править?», - спрашивает сеть у своих пользователей и предлагает проголосовать - за Филиппа или за Бургер Кинга.
При этом, если выбрать правящего монарха, сайт спрашивает: «Вы уверены? Не он пожарит вам картошку-фри». Если ответить «да», то появляется вопрос:  «Уверены ли вы, что вы уверены?», а кнопка "да" становится значительно меньше, чем кнопка нет.
Голосование на сайте открыто до 19 июня. «Бургер Кинг» откроет свой первый ресторан в Бельгии в конце июня.
Представитель бельгийской королевской семьи Пьер Эмманюэль де Бо заявил, что использование изображения короля должно быть одобрено монархом, но у него разрешения не спрашивали. «Мы не одобряем такой подход, - сказал он. - Поскольку это делается для коммерческих целей, мы бы не дали нашего разрешения».
Впрочем, на сайте Burger King использует мультипликационное изображение Филиппа.
Представитель сети закусочных сообщил информационному агентству ЭФЭ, что не получал никаких сообщений от монархии.