Ոստիկանությունը շարունակում է հետաքննել մայիսի 22-ին Բանգկոկի ռազմական հոսպիտալում տեղի ունեցած պայթյունը։ Արդեն ձերբակալվել են մոտ 50 կասկածյալներ, հայտնել է Թաիլանդի փոխվարչապետ Պրավիտ Վոնդսուվանը, փոխանցւոմ է «Սինհուան»։
Փոխվարչապետի խոսքով ձերբակալվածների շարքերում կան նաեւ հոսպիտալի աշխատակիցներ։ Իրավապահները հարցաքննում են նրանց։ Փոխվարչապետը հրաժարվել է մեկնաբանել այս գործում քաղաքական դրդապատճառների առկայությունը։
Թաիլանդական լրատվամիջոցների փոխանցմամբ ոստիկանությունը կասկածներ ունի, որ պայթյունին առնչություն են ունեցել երեք նախկին սպաներ։
Հիշեցնենք, որ մայիսի 22-ին Բանգկոկի զինվորական հոսպիտալում պայթյուն էր որոտացել, որի հետեւանքով 25 մարդ էր տուժել։

The police continue investigating the explosion, which occurred in the military hospital of Bangkok on May 22.
So far nearly 50 people suspected of having implication in the incident have been detained, Xinhua reports, citing Deputy PM and Defense Minister of Thailand, Prawit Wongsuwan.
According to the Deputy PM, there are also hospital workers among the detainees. Currently, the law enforcement authorities are interrogating them. The official declined to comment on the presence of political motives in this case.
As per Thai media outlets, the police also suspect three former officers of having implication in the explosion.
The explosion occurred in the military hospital of Bangkok at about 11 am on May 22. 25 people suffered injuries as a result of the incident.