Հայաստանի գյուղացիները կկարողանան ավելի խոշոր արտոնյալ վարկեր ստանալ։ Այս մասին հունիսի 21-ին ԱԺ-ում հայտնել է գյուղատնտեսության նախարար Իգնատի Առաքելյանը՝ Կառավարության ծրագրի քննարկման ժամանակ։
Սուբսիդավորված տոկոսադրույքով (8 տոկոսային կետ 14 –ից) վարկեր հիմա էլ են տրամադրվում գյուղացիներին, բայց միայն մինչեւ 3 մլն դրամի չափով։ «Մենք ուզում ենք դա, հակառակը, ստորին շեմը դարձնել, իսկ վերին շեմը՝ 10 մլն դրամ սահմանել»,- հայտնել է նախարարը։
Բացի դրանից ձեռնարկություններին տրամադրվելու են պետական վարկեր՝ շրջանառության կապիտալից, որպեսզի սեզոնին գյուղացիներին վճարեն բերքի դիմաց։ «Բայց Կառավարությունը հետեւելու է, որ վարկերը օգտագործվեն միայն դրա համար ու ոչ մի այլ նպատակով»,- հայտնել է Առաքելյանը։

Фермеры Армении смогут получать более крупные льготные кредиты. Об этом заявил в парламенте 21 июня министр сельского хозяйства Армении Игнатий Аракелян на обсуждении программы Правительства.
Кредиты с субсидированной процентной ставкой (8 процентных пунктов из 14) выдаются фермерам и сейчас, но только в размере до 3 млн драмов. «Мы хотим сделать их, наоборот, нижним порогом, а верхним – 10 млн (около $21 тысяч - ред)», – заявил министр.
Кроме того, предприятиям будут выдаваться государственные кредиты на оборотный капитал, чтобы в сезон рассчитываться с фермерами за урожай. «Но Правительство будет следить, чтобы кредиты использовались только на это и ни на что другое »,- заявил Аракелян.
Для этого, возможно, они будут выдаваться с правом цессии – т. е. непосредственно фермерам, минуя заводы.