Հունիսի 23-ին, Արցախի Հանրապետության իշխանությունների հետ ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն, ԵԱՀԿ առաքելությունն Արցախի և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծի պլանային դիտարկում է անցկացնելու Մարտակերտի շրջանի Թալիշ գյուղից դեպի հյուսիս-արևմուտք։
Արցախի ԱԳն-ւից NEWS.am-ին հայտնում են, որ Արցախի Հանրապետության պաշտպանության բանակի դիրքերից դիտարկումն իրականացնելու են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի դաշտային օգնականներ Գենադիե Պետրիկան (Մոլդովա) և Օգնեն Յովիչը (Բոսնիա և Հերցեգովինա), ինչպես նաև ԵԱՀԿ Բարձր մակարդակի պլանավորման խմբի ներկայացուցիչ փոխգնդապետ Ռալֆ Բոսարդը (Շվեյցարիա)։
Արցախի Հանրապետության իշխանությունները պատրաստակամություն են հայտնել աջակցել դիտարկման անցկացմանը և ապահովել ԵԱՀԿ առաքելության անդամների անվտանգությունը։

STEPANAKERT. – In accordance with the arrangement reached with the authorities of the Republic of Artsakh (Nagorno-Karabakh Republic/NKR), the Organization for Security and Co-operation in Europe (OSCE) Mission on Friday will hold a planned monitoring of the Line of Contact between the armed forces of Artsakh and Azerbaijan, to the northwest of Talish village of the Martakert Region.
From the positions of the Defense Army of the Republic of Artsakh, the monitoring will be conducted by Ghenadie Petrica (Moldova) and Ognjen Jovic (Bosnia and Herzegovina), field assistants to the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office; and Lieutenant Colonel Ralph Bosshard (Switzerland), representative of the OSCE High-Level Planning Group, the Artsakh Ministry of Foreign Affairs informed Armenian News-NEWS.am.
The NKR authorities have expressed their readiness to assist in conducting the monitoring and to ensure the safety of the OSCE Mission members.