2011թ. դեկտեմբերին ֆրանսուհի Մոնիկ Հարլեին սպանելու եւ նրա կարողությանը տիրանալու համար 14 տարով ազատազրկված՝ փարաքարցի Գեւորգ Խաչատրյանը համաձայն չէ առաջին ատյանի կայացրած որոշման հետ եւ վերաքննիչ բողոք է ներկայացրել: Գեւորգ Խաչատրյանը պնդում է, որ անմեղ է եւ Վերաքննիչ քրեական դատարանից պահանջում է բեկանել առաջին ատյանի որոշումն ու նշանակել նոր նախաքննություն: Խաչատրյանի պաշտպան Կարեն Ստեփանյանն էլ պահանջում է վերաորակել մեղադրանքը:
Հունիսի 23-ին նշանակված դատական նիստը հետաձգվել է, քանի որ ամբաստանյալը չէր ներկայացվել դատարան: Հաջորդ դատական նիստը կկայանա հուլիսի 13-ին:
Նշենք, որ Գեւորգ Խաչատրյանը հրաժարվել է հանրային պաշտպանից, հաջորդ նիստում նոր պաշտպան պետք է ներգրավվի:
Հիշեցնենք, որ դատաքննությամբ հիմնավորվել էր, որ Խաչատրյանը 2011թ. դեկտեմբերի 12-ին Մարոկկոյից Կասաբլանկա-Փարիզ-Երևան չվերթով 78-ամյա Մոնիկ Հարլեի հետ ժամանել էր Հայաստան, որտեղ սպանել էր Հարլեին, թաղել տան հետնամասում գտնվող փոսի մեջ, հափշտակել բանկային քարտերը եւ մեկ ամիս անց վերադարձել Մարոկկո: Այնտեղ արդեն Խաչատրյանը փորձել էր Հարլեի բոլոր ֆրանսիական ակտիվների փոխանցում կատարել ինտերնետի միջոցով, սակայն ձեռբակալվել էր Մարոկկոյի ոստիկանության կողմից:
Խաչատրյանը Հայաստան է տեղափոխվել 2015թ.-ի ապրիլին: Փարաքարցի տղամարդն իրեն առաջադրված մեղադրանքը չի ընդունում: Արմավիրի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանում նա պատմել էր, որ Հարլեի հետ դեպքի օրը կոնյակ են խմել, որից հետո ֆրանսուհին հանկարծակի վատացել է, ապա հանկարծամահ եղել: Խաչատրյանի պատմելով՝ ինքը «շփոթվել է եւ թաղել Հարլեին փոսում»:

Житель села Паракар Геворк Хачатрян, приговоренный к 14 годам лишения свободы за убийство 78-летней гражданки Франции Моник Харлей в декабре 2011 года, не согласен с вердиктом суда и представил апелляционную жалобу.
Геворк Хачатрян настаивает на своей невиновности, требует отменить решение суда первой инстанции и назначить повторное расследование. Адвокат Хачатряна Карен Степанян требует переквалифицировать деяние своего подзащитного.
Назначенное на 23 июня заседание суда не состоялось, так как подсудимый не явился на заседание. Следующее заседание назначено на 13 июля.
Отметим, что Геворк Хачатрян отказался от общественного защитника, и на следующем заседании должен быть вовлечен новый адвокат.
Преступление произошло в декабре 2011 г в селе Паракар. Убитая Моник Харлей прибыла в Армению вместе с Геворком Х. Через некоторое время после приезда в Армению женщина была обнаружена убитой. 48-летний Геворк Хачатрян, находившийся в розыске по обвинению в убийстве 78-летней гражданки Франции, задержан и совместными усилиями ГУУР Полиции Армении и НЦБ Интерпола доставлен рейсом Касабланка-Москва-Ереван.
В ходе следствия выяснилось, что после убийства Геворк Хачатрян похитил банковские карты женщины и в январе 2012 г переехал в марокканский город Марракеш, где поселился в доме Моник Харлей, завладев всем ее состоянием.