«Վայք Ռեսուրս» ընկերությունը պատրաստվում է շահագործել Վայոց Ձորի Թեք սարի գագաթից մոտ 80 մետր հեռավորության վրա գտնվող բազմամետաղ հանքավայրը, ինչն աղետալի հետեւանքներ կունենա շրջակա միջավայրի եւ մի քանի համայնքների բնակիչների համար: Այս մասին այսօր՝ հունիսի 24-ին, լրագրողների հետ զրույցի ժամանակ ասաց «Հայաստանի կանաչների միության» նախագահ Հակոբ Սանասարյանը։
Նրա խոսքով՝ «Վայք Ռեսուրս» ընկերությունը, որը նախկինում երկու անգամ Բնապահպանության նախարարություն էր դիմել հանքի շահագործման համար եւ մերժում ստացել, դիմել է դատարան, շահել դատը և պատրաստվում է Գլաձորի համայնքապետին պարտադրել հողօգտագործման պայմանագիր ստորագրել՝ հանքավայրը շահագործման վերցնելու համար:
Մասնագետի կարծիքով՝ ծանր մետաղներով հարուստ այդ հանքավայրի շահագործումը անդառնալի հետևանքներ կունենա ինչպես բուսական ու կենդանական աշխարհի, այնպես էլ բնակիչների վրա՝ հողի բերրիության մինչև 85 տոկոս նվազում, չբերություն, քաղցկեղի և այլ հիվանդությունների առաջացում:
«Հանքաքարի 1 տոննայի մեջ ոսկին ընդամենը 0,68 գրամ է, մնացածը գնում է թափոնների հետ: Կա ցրված ուրան, և հանքաքարը վերամշակելիս, մանրելիս դրանք արդեն հեշտ տարածվում են և միլիոնավոր տարիներ հատկությունը չեն կորցնում »,- ասաց Սանասարյանը՝ հավելելով, որ 1 տոննա հանքաքարից առաջացած  5 միլիոն 160 հազար տոննա թափոնը, լցվելով  Թեք սարի փեշերին գտնվող գետերի՝ Եղեգիսի, Արփայի վտակների գետահուները և թունավորելով ջուրը՝ կոչնչացնի նաև Գլաձորի և Վերնաշենի անասնապահությունը: Մասնագետը նշեց նաև, որ հանքավայրի շահագործումը լուրջ սպառնալիք է Թեք սարի հարևանությամբ գտնվող Եղեգնաձորի արգելավայրի համար:
Հակոբ Սանասարյանի խոսքով, 106 հազար տոննա հանքաքար մշակելով՝ ընկերությունը իրենց հաշվարկով կունենա 3 միլիոն 600 հազար դոլարի եկամուտ: « Մարդը գալիս է, տրիլիոնների վնաս է հասցնում և մի քանի դրամ իր գրպանը դնում, սա թշնամություն է»,-ասաց բանախոսը՝ հավելելով, որ եթե հանքարդյունաբերական թափոնների համար պետական գանձումներ նախատեսված լինեին, ընկերությունը 400 միլիարդ 400 միլիոն դոլար պետք է վճարեր:

Компания «Вайк ресурс» готовится к эксплуатации полиметаллического рудника, находящегося  на расстоянии 80 метров от вершины горы Тек Вайоц дзора, что будет иметь катастрофические последствия для окружающей среды и жителей нескольких общин. Об этом заявил в беседе с журналистами 24 июня председатель Союза зеленых Армении Акоп Санасарян.
Как отметил Санасарян, ранее компания «Вайк ресурс» дважды обращалась в Министерство экологии по данному поводу. Получив отказ, она обратилась в суд и выиграла дело. И сейчас «Вайк ресурс» собирается заставить главу администрации  Гладзора подписать договор о землепользовании для эксплуатации рудника.
По мнению специалиста, эксплуатация этого рудника, богатого тяжелыми металлами, будет иметь необратимые последствия как для  флоры и фауны, так и жителей этой местности: снижение плодородия почв до 85%,  бесплодие, рак и другие болезни.
В одной тонне руды всего лишь 0,68 г. золота, остальное расползается с отходами. Есть рассеянный уран, и при обработке, крошении руды  они легко распространяются и не теряют качеств миллионы лет»,- заявил Санасарян. По его словам, 5 млн. 160 тыс. тонн отходов, образуемых с 1 одной тонны руды,  попав в русла притоков рек Ехегис и Арпа, находящихся на склонах Тексара,  отравляя воду,  уничтожат также скотоводство Гладзора и Вернашена.  Санасарян отметил, что это станет серьезной угрозой и для заповедника Ехегнадзора, находящегося по соседству.
По его словам, обработав 106 тыс. тонн руды, компания, по их расчетам, получит 3 млн. 600 тысяч долларов дохода. «Человек приходит, наносит ущерб в триллионы, кладет себе в карман несколько драмов, это просто вражеский акт»,- сказал председатель Союза зеленых Армении.