Պեդրո Ագրամունտի նման քաղաքական գործիչները քաջալերում են Ադրբեջանի կառավարությանն իրականացնել հակաժողովրդավարական քաղաքականություն։ Այս մասին այսօր՝ հունիսի 26–ին, Եվրոպայի խորհրդարանական վեհաժողովի լիագումար նիստում հայտարարել է Աժ փոխնախագահ Միքայել Մելքումյանը։
«Պեդրո Ագրամունտի նման քաղաքական գործիչները քաջալերում են Ադրբեջանի կառավարությանն իրականացնել հակաժողովրդավարական քաղաքականություն, որի հետևանքով Ադրբեջանը շարունակում է ձախողել Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի խաղաղ կարգավորման հետ կապված բոլոր համաձայնությունները: Ինչպես կարող է պատահել, որ Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի նման կառույցում մենք ունենանք այսպիսի երևույթ, ինչպիսին Պեդրո Ագրամունտն է: Ակնհայտ է, որ Ագրամունտն անընդունակ է ապահովելու մեր կազմակերպության անդամների միջև հավասարակշռությունը իր մասնավոր գործունեության միջոցով, ով սպասարկում է միայն Ադրբեջանի կառավարության շահերը: Այսպիսով Ագրամունտն Ադրբեջանի շահերի մասնավոր սպասարկու է»,–հայտարարել է ԱԺ փոխնախագահը:
Մելքումյանը իր հայտարարությունում անդրադարձել է նաեւ Ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում Ադրբեջանի հարձակմանը, որի հետեւանքով հայկական կողմը ունեցավ կորուստներ։
«10 օր առաջ Ադրբեջանի հակամարդկային զինված հարձակման հետևանքով՝ հայկական կողմը Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի սահմանին ունեցավ 4 զոհ, որոնք 20 տարեկան երիտասարդներ էին: Ո՞վ պետք է պատասխան տա զոհերի համար… Եվ ինչպե՞ս պետք է պատասխան տա: Միաժամանակ, զգուշացնում եմ, որ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության պաշտպանական ուժերը միշտ էլ համարժեք պատասխան են տալու նմանօրինակ ստոր և ագրեսիվ գործողություններին: Ըստ երևույթին, Ալիևը դասեր չի քաղել անցած փորձից: Իհարկե, մենք կարծում ենք, որ այս երևույթին պետք է տրվեն քաղաքական և իրավական գնահատականներ և հետևեն կոնկրետ միջոցառումներ: Ցավոք սրտի, ուղղակի, թե անուղղակի, այս գործընթացին մասնակից է Պեդրո Ագրամունտը, և ես չեմ հասկանում՝ նա Ադրբեջանի կառավարության համար խոշոր միսսիոներ է, թե խորհրդարանական վեհաժողովի կառավարիչ: Դա թողնում եմ ձեր դատին: Իմ եզրակացությունը միակն է. Ագրամունտը պետք է թողնի խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահի պաշտոնը և հեռանա»,–հայտարարել է Միքայել Մելքումյանը:

Political figures like Pedro Agramunt encourage the Azerbaijani government to implement an anti-democratic policy.
Deputy Speaker of the Armenian National Assembly (NA) Mikayel Melkumyan told the aforementioned at the plenary session of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) on Monday.
“Political figures like Pedro Agramunt encourage the Azerbaijani government to implement an anti-democratic policy, as a result of which Azerbaijan continues to undermine all the agreements related to the peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh issue. How can it happen that we can have a phenomenon like Pedro Agramunt in PACE? Apparently, Agramunt is incapable of ensuring the balance between the members of our organization through his private activity, which serves only the interests of the Azerbaijani government. Thus, Agramunt privately serves the interests of Azerbaijan,” the NA deputy speaker noted.
In his statement Melkumyan also referred to the attack of Azerbaijan on the Karabakh-Azerbaijani contact line, which resulted in casualties on the Armenian side.
“As a result of the inhuman armed attack of Azerbaijan ten days ago, the Armenian side suffered 4 losses —who were 20-year-old youths—on the border of Nagorno-Karabakh and Azerbaijan. Who should be held liable for the victims? And how? At the same time, I would like to warn that the defense of the Nagorno-Karabakh Republic will always give an adequate response to such base and aggressive actions. Aliyev has perhaps not learnt lessons from the previous experience. Of course, we think that this phenomenon should be given political and legal assessments and be followed by specific actions. Unfortunately, directly or indirectly, Pedro Agramunt participates in this process but I don’t understand whether he is a large missioner for the Azerbaijani government or the head of the Parliamentary Assembly. I leave it to your judgment. My conclusion is the following: Agramunt should resign from the post of the president of the parliamentary assembly and leave,” Melkumyan said.