Որքան երկար տեւի Կատարի ու Պարսից ծոցի երկրների հարաբերությունների ճգնաժամը, այդքան իրավիճակը կվատանա։ Այս մասին հայտնել է Գերմանիայի ԱԳ նախարար Զիգման Գաբրիելը՝ Իրանից իր գործընկեր Մոհամադ Ջավադ Զարիֆի հետ հանդիպման արդյունքներով, հայտնում է AP-ն։
Նա բոլոր կողմերին կոչ է արել սկսել ուղիղ երկխոսություն։ Նրա խոսքով, հիմա  «հակամարտությունն ավելի շատ բորբոքելու ժամանակը չէ, պետք է խոսել իրար հետ»։ Մեկնաբանելով արաբական չորս երկրներից մեկի պահանջներից մեկը՝ «Ալ Ջազիրա» հեռուստաալիքի փակման մասին, Զիգմարը նորից կրկնել է երկխոսություն սկսելու իր պահանջը։
Նույնատիպ պահանջով է հանդես եկել նաեւ Զարիֆը, նշելով, որ Պարսից ծոցի բոլոր երկրները պետք է երկխոսություն սկսեն։
Հիշեցնենք, որ 10 պետություններ, այդ թվում 7 արաբական երկրներ, խզել են Կատարի հետ դիվաագիտական հարաբերությունները՝ նրան մեղադրելով ահաբեկչությանն աջակցելու մեջ։ Դոհան այդ մեղադրանքները հերքում է։

Чем дольше длится кризис в отношениях Катара и стран Залива, тем хуже ситуация. Об этом заявил глава МИД ФРГ Зигмар Габриэль по итогам встречи с иранским коллегой Мохаммадом Джавадом Зарифом, передает AP.
Он призвал все стороны начать прямой диалог.  По его словам, сейчас не время «раздувать конфликт еще больше, надо говорить друг с другом». Комментируя одно из требований четырех арабских государств закрыть телеканал Ал-Джазира, Зигмар вновь повторил свой призыв начать диалог.
С аналогичным призывом выступил также Зариф, отметив, что что все странами Персидкого залива необходимо начать диалог.
10 государств, включая 7 арабских стран, разорвали отношения с Катаром, обвинив его в поддержке терроризма.  Доха все обвинения отрицает. На минувшей недели Саудовская Аравия, Египет, ОАЭ и Бахрейн предъявили Катару список из 13 требований, после выполнения которых отношения с Дохой могут быть восстановлены. В их числе вывод турецкой военной базы с территории Катара, сокращение связей с Ираном, закрытие телеканала Ал-Джазира. Доха назвала требования нереалистичными.