Լայնամասշտաբ պատերազմը չի լուծի Արցախի հարցը։ Այս մասին հունիսի 28-ին կայացած մամուլի ասուլիսում հայտարարեց ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը։
«Երբ ես ասում եմ, որ հակառակորդն անկանխատեսելի է, հենց դա նկատի ունեմ»,- ասաց նախարարը։ Նրա խոսքով՝ երկրում, որտեղ չկա ժողովրդավարություն, ռազմական գործողություններ սկսելու առիթ կարող են դառնալ արտաքին դիտորդին անտեսանելի պատճառներ։
«Ես գրեթե վստահ եմ, որ լայնամասշտաբ պատերազմ չպետք է լինի, քանի որ Արցախի հարցը ռազմական ճանապարհով չի կարող լուծվել հօգուտ Ադրբեջանի»,- ընդգծեց նախարարը։
Նա նաեւ ընդգծեց, որ իրադարձությունների նման զարգացումը կարող է Ադրբեջանին անդառնալի վնաս պատճառել։ «Ես նաեւ չեմ նվազեցնում վնասի մեծությունը, որը կարող է հասցվել Հայաստանին։ Մեկը մյուսին չի հակասում»,-նշեց Սարգսյանը։
Նախարարը կարծում է, որ լայնածավալ պատերազմի բացակայությունը չի բացառում տարբեր միջադեպերն ու սադրանքները։

YEREVAN. – A large-scale war will not solve the Karabakh conflict, Armenian Defense Minister Vigen Sargsyan said at a press conference on Wednesday.
“When I say that the adversary is unpredictable, I mean just this,” the minister said.
According to him, in the country where there is no democratic public supervision, a reason invisible to an external observer can become the reason for beginning of hostilities.
“I am almost sure that there should be no large-scale war, because the Karabakh conflict cannot have military solution in favor of Azerbaijan,” the minister stressed.
At the same time, he recalled that such developments conceal a serious threat that Azerbaijan will suffer irreparable damage, adding that Armenia will also have losses.